Opoziční kluby reagovaly na rozhodnutí soudu, které je zatím nepravomocné, čtyřmi požadavky na vedení radnice.

„Požadujeme neprodlené uznání rozsudku a vzdání se práva na odvolání městem Prostějov," řekl za opoziční zastupitele šéf TOP 09 Aleš Matyášek.

Ve druhém bodě společného prohlášení vyzvali opoziční zastupitelé primátora města Miroslava Pišťáka a jeho náměstka Jiřího Pospíšila ke zvážení odstoupení z jejich funkcí.

„V minulosti se aktivně podíleli na prosazování schválení smlouvy o smlouvě budoucí a na udržování její zdánlivé platnosti, navíc dělali obstrukce při přijetí účinné nápravy projektu Galerie Prostějov. Tito zastupitelé ztratili morální kredit zastupovat občany Prostějova," uvedl Aleš Matyášek.

„Neprodleně by se mělo vyšetřit, jak k takovému stavu v projektu došlo a kdo za to nese odpovědnost. Žádáme i rekonstrukci vedení města na širokém politickém základě s vyloučením komunistické strany, která v této věci účelově mění postoje," doplnil lídr TOP 09.

KDU-ČSL: Jako Mnichovská zrada

Podle lídra KDU-ČSL má nyní město nejlepší možnost od projektu výstavby Galerie Prostějov odstoupit.

„Přirovnal bych smlouvu mezi městem a olomouckým investorem k Mnichovské zradě. Myslím, že teď je nejvhodnější doba ze smlouvy vycouvat. Nechceme ve městě žádné další obchodní centrum. Přes den jsou obchody prázdné a žijí jen o víkendu," míní Petr Kousal.

Podle šéfky hnutí ANO městu chybí koncepce sportu, zeleně a kultury.

„Město se chová živelně a reaguje spontánně. Měl by tady fungovat městský architekt, který by se na město díval komplexně. Město by mělo znovu vyhlásit výběrové řízení a zapojit do něho architekty a odborníky," řekla Hana Naiclerová.

"Rada promýšlí varianty postupu"

Vedení prostějovské radnice zatím na oficiální vyjádření soudu čeká. Do doby, než jej obdrží, se nechce k dalším krokům vyjadřovat.

„Čekáme na doručení rozsudku, takže v tuto chvíli nebudeme rozhodnutí soudu komentovat. Rada promýšlí varianty postupu, ale k případnému odvolání města se zatím nebudeme vyjadřovat," uvedl náměstek primátora Jiří Pospíšil.

Opozice je přesvědčená, že se společnost Manthellan proti rozsudku soudu odvolá, a chce zatím vyčkávat.

Odvolání potvrdil olomoucký investor, pod jehož taktovkou má vzniknout Galerie Prostějov, po vynesení rozsudku.

„S rozhodnutím soudu nesouhlasíme, a jelikož se jedná o prvoinstanční rozhodnutí, samozřejmě se odvoláme. Ohledně odůvodnění rozsudku vyčkáme na jeho písemné vyhotovení. Zájem společnosti Manthellan pracovat na projektu Galerie Prostějov nadále trvá," uvedl mluvčí společnosti Manthellan Juraj Aláč.

Zbavit se žaloby Manthellanu

Opozice se však shodla na tom, že pravomocným rozsudkem by se město mohlo zbavit žaloby, kterou podal Manthellan na prostějovskou radnici.

Podle investora mu město schválením nového územního plánu brání v pokračování projektu výstavby Galerie Prostějov.

Prostějovská radnice tak měla způsobit Manthellanu škodu za téměř půl milionu korun.

„Manthellan by vůbec neměl důvod město žalovat, kdyby se ukázalo, že je smlouva neplatná. Pravomocným rozhodnutím soudu by padla i žaloba Manthellanu vůči městu, která se opírala o smlouvu o smlouvě budoucí," řekl lídr Změny pro Prostějov Jan Navrátil.

„Nyní máme možnost vrátit se k petici za zachování Společenského domu, kterou podepsaly dva tisíce lidé. Město ji odmítlo s tím, že je vázané smlouvou o smlouvě budoucí. Ale tu soud prohlásil za neplatnou," řekl Aleš Matyášek.

Opoziční zastupitelé chtějí kauzu kolem Galerie Prostějov řešit na mimořádném zastupitelstvu.

„Kauza se táhne řadu let a rozhodnutí soudu je první vlaštovkou. Snad jich bude více," řekl Jan Navrátil.