"Původní areál družstva jsme koupili na podzim roku 2011. Líbila se nám poloha, areál je v dosahu dálnice a blízko Prostějova. Tehdy v Prostějově žádný vhodný pozemek k prodeji nebyl," ohlíží se k začátkům ředitel společnosti Milan Korčák.

Historické unimobuňky nemají s dnešní výrobou nic společného.

"Vyrábíme obytné kontejnery. Pro představu, před čtyřiceti lety když začaly unimobuňky, tak dnes už je finální produkt úplně jiný. Náš kontejner může obsahovat úplně cokoliv. Současně se jedná o obytný prostor, koupelnu, záchod, zkrátka vše, co potřebuje člověk k životu," popisuje šéf společnosti s tím, že se jedná o útulný malý byteček.

Vranovice-Kelčice
Vranovice-Kelčice: obec rozříznutá dálnicí láká. Volný dům je hned prodaný

Pro ropnou společnost vybudovali celá městečka.

"Pro norské ropné společnosti jsme dělali celou ubytovnu. Z našich buněk tam bylo postavené celé městečko a zaměstnanci na plošinách tam bydleli třeba čtyři měsíce," prozradil Korčák s tím, že nejvíce zakázek přichází právě z Norska a ze Skandinávie.

"Dodáváme i do Německa, Rakouska a samozřejmě i do České republiky a na Slovensko," doplňuje ředitel.

V kontejneru z Hané je teplo i u polárního kruhu.

"Z našeho pohledu je nejzajímavější destinací kam dodáváme naše výrobky Norsko. Zákazníci je využívají v blízkosti neba na hranici severního polárního kruhu," uvádí zakladatel společnosti.

Nejjednodušší bydlení vyrobí za dva dny.

"Naprosto standardní kontejner, pro představu někdejší stavební buňky, těch bychom dokázali vyrobit ročně okolo dvou tisíc. Naše produkce je ale složitější, dodáváme do škol a různých podobných zařízení. Dokážeme jich vyrobit za rok několik stovek," komentuje Korčák a pokračuje: "Umíme postavit i rodinné domy. Typ ubytovny pro jednoho člověka, jsme schopní vyrobit za dva dny. Je tam kuchyňka, obytný prostor, topení, rozvody elektřiny a sociální zařízení s koupelnou."

Nebezpečné ruiny se změnily k nepoznání.

"Když jsme sem přišli, byly zde opuštěné chátrající budovy, s propadlými stropy a s neuvěřitelným množstvím odpadu. Bylo zde i obrovské množství azbestu. Chodili zde lidé ve skafandrech a celý prostor dekontaminovali," usmívá se zakladatel společnosti v moderní kanceláři a uzavírá: "Musím říci, že spolupráce s vedením obce je velmi dobrá. Obec nám vyšla v začátcích hodně vstříc, za což jsme vděční a dokážeme se na všem domluvit i v současnosti."