Olomoucký kraj už chystá opravu.

„Vybrali jsme v soutěži zhotovitele projektu a postoupili dokumentaci krajskému úřadu,“ vysvětlila Jarmila Skopalová ze Správy silnic Olomouckého kraje. Dodala, že další postup už je v režii úřadu.

„Zadáme zpracování projektu a na jeho základě se bude konat výběrové řízení na stavební firmu,“ uvedl Pavel Šiška z investičního odboru kraje.

Předběžnou cenu odhadují odborníci na zhruba šest milionů.

„Na část nákladů budeme žádat dotaci z ministerstva, ale je otázkou, zda na ni v současné situaci, jaká panuje na Liberecku, dosáhneme,“ upozornil Šiška.

Z oslovených odborníků nikdo nedokázal odhadnout, zda by stavba mohla začít ještě letos, vesměs jsou však v tomto směru skeptičtí. Shodli se však v tom, že utržený svah by nebylo dobré ponechat přes zimu svému osudu.

Prozatím kácí stromy

Zatím správa silnic řeší především havarijní stavy.

„Povolovali jsme pokácení několika nebezpečně nahnutých stromů. Ozvali se nám totiž chataři, kteří mají své stavby pod náspem, s obavou z jejich pádu na střechy svých objektů,“ uvedl starosta Plumlova Adolf Sušeň. Svolaná komise zjistila, že stromy jsou skutečně v havarijním stavu a zaměstnanci správy silnic je ještě před posledními dešti odstranili.

Řidičům tedy zatím nezbývá, než se obrnit trpělivostí a ve zúženém úseku zachovávat maximální opatrnost.