„Odnesli odtud devětadvacet kusů měděných dvířek a dvacet měděných rámečků. Škoda činí téměř osmnáct a půl tisíce korun,“ spočítal prostějovský policejní mluvčí Petr Weisgärber.

Při předchozích návštěvách se zloději zaměřili na okapové svody a parapety obřadní místnosti.

„Nejdříve to byly dva metry okapu, tak jsme si mysleli, že jsou to nějací kluci. Pak ale zmizely další roury a někdo otrhal i parapety. Nakonec se začala ztrácet kovová osazení v kolumbáriu. Nejdřív to byla dvířka, která jdou snadno vyrvat z pantů. Už jich ukradli jednašedesát. Celková škoda je tedy už přes padesát tisíc,“ zhodnotil nájezdy na místní hřbitov starosta Rozstání Jiří Szymsza.

Zloději se neostýchali brát ani měděné urny. „Většina lidí už si je už raději vyměnila za plastové,“ konstatoval starosta s tím, že ty, které pachatelé přehlédli, schovávají pozůstalí do bezpečí.

Jsou to hyeny, kdyby jim tak prsty upadly

„Přijela jsem si pro bratra a maminku. Máme urny měděné, tak je raději vezmu domů,“ svěřila se v úterý v Rozstání Milada Šmehlíková. Je jednou z těch šťastnějších, kterým zloději místo odpočinku jejich blízkých neponičili. Zatím. „Všechno to napište a nafoťte. Jsou to hyeny. Tady si lidé říkali, kdyby jim tak prsty upadly, za to, co udělali,“ neskrývala rozhořčení starší paní.

Zbytky osazení se snažila zachránit i obec.

„Odmontovali jsme asi šedesát rámečků z neobsazených oddělení. Ale nenechali na pokoji ani ty s urnami,“ povzdechl si starosta Szymsza. Otevřené výklenky s fotografiemi a popelem mrtvých vydávají svědectví o lidské bezohlednosti. Jako by je zloděj zároveň se sklem dvířek zbavil i hráze vymezující klidný svět mrtvých, kde mají odpočívat.

„Takový pěkný hřbitov tady máme a někdo si ani toho nedokáže vážit. Já nevím, co by se s takovými lidmi mělo dělat,“ posteskla si paní Šmehlíková. (pam)

PŘIPOMEŇTE SI UDÁLOST V PROSTĚJOVĚ: Z hrobu ukradli žulové desky, každá váží přes metrák

Prostějovský deník|Propagujte i svojí stránku