„Zpevňují poškozené krajnice a upravují klopení,“ upřesnila Jarmila Skopalová, vedoucí prostějovského střediska Správy a údržby silnic Olomouckého kraje.

Práce na silnici by nastávající zimní počasí ohrozit nemělo.

„Předpokládám, že je stihneme dokončit ještě letos,“ prohlásila Skopalová.

Kromě nového klopení upraví dělníci také zakřivení zatáčky a sjednotí její povrch. Kvůli větší bezpečnosti motoristů vykáceli také několik stromů.

„To všechno by mělo přispět k tomu, aby se zde snížila nehodovost. Svodidla se instalovat nebudou. Náraz do nich totiž může být stejně rizikový jako do stromu. V tomto místě je lepší, když auto vyjede do pole, kde postupně ztratí rychlost. Znamená to menší materiální škody i zdravotní následky. Na závodní dráze také nejsou v zatáčkách pevné bariéry, ale únikové prostory,“ vysvětlil dopravní inženýr prostějovské policie Michael Vafek. Právě přejezd z betonu na asfalt v ostré a špatně klopené zatáčce je spolu s nepřiměřenou rychlostí příčinou většiny zdejších nehod.

Problém u Výšovic? Stáří vozovky

Podle Vafka jde o jeden z nejnebezpeč­nějších úseků na Prostějovsku. Podobně riskantní byl i mezi Žešovem a Výšovicemi.

„V roce 2008 jsme tu měli osmnáct nehod s následky na zdraví a životech. Od té doby, co je tam sedmdesátka, nehod výrazně ubylo,“ konstatoval Vafek. Problematické je u Výšovic hlavně stáří povrchu vozovky. Starý asfalt, i když není popraskaný, nemá totiž dostatečnou přilnavost a auto ve vysoké rychlosti prostě neudrží.

Tragedie v zatáčce smrti

V zatáčce mezi Brodkem a Drysicemi zahynula loni na jaře mladá žena i se svým nenarozeným synem. O několik let dříve zde zemřela učitelka mateřské školy z Vyškova, když jela na návštěvu za maminkou do Otaslavic. Při jedné z dalších nehod zde loni v listopadu vyjel do pole motorkář, který sjížděl z kopce od Drysic. Měl štěstí, že silničáři už začali s kácením stromů. Jeho motocykl totiž přeletěl přímo přes jeden z pařezů. Vyvázl tak jen s těžkým zraněním. Kusy nárazníků či střepy ze světel se u kmenů v zatáčce objevovaly pravidelně.

SOUVISEJÍCÍ

Zatáčka smrti u Brodku si vybrala svou daň víckrát

Kde všude na vás číhá na silnicích v regionu zubatá?