Úpravami prochází celá hlavní budova gymnázia, na které se vyměňují okna, zatepluje se fasáda ve dvorní části a také střecha třípatrového domu.

„Chtěli jsme zateplit i přední část budovy, ale kvůli zachování výzdoby na zdech by rekonstrukce přišla na opravdu velkou částku. Už tak je rozpočet projektu téměř jedenáct milionů korun, proto se štukové části fasády jen opraví,“ řekl Michal Müller, zástupce ředitele gymnázia.

Více jak devět milionů jde na rekonstrukci z dotací Evropské unie, další milion přidal zřizovatel školy Olomoucký kraj a zbytek do projektu vložilo ministerstvo životního prostředí.

„Výměna oken by měla být hotova do konce srpna, aby se studenti mohli bez omezení vrátit v září do školy. Vnější úpravy potrvají o dva měsíce déle,“ sdělil Petr Dlabal, vedoucí Oddělení přípravy a realizace investic krajského úřadu v Olomouci.

Kromě zmíněných rekonstrukcí dostane budova nové střešní okapy a rýny. Stavebníci budou dělat i novou izolaci kolem vnějších základových zdí budovy.

Oděvka bude mít nové požární schodiště

Rekonstrukcí prochází i Střední průmyslová škola oděvní. V budově se dělají nové stropy, rozvody a škola bude mít i nové požární schodiště. „Opravy oděvní školy by měly být dokončeny také do konce prázdnin, aby se nijak nenarušil začátek školního roku. Olomoucký kraj zaplatí za investice do opravy budovy na Vápenici devět milionů korun,“ řekl Dlabal.

Zateplení a výměna oken probíhá i na Středním odborném učilišti obchodním vedle Prioru. Tato rekonstrukce vyjde na více než dvanáct milionů korun a potrvá stejně jako předešlé stavby do konce srpna respektive října tohoto roku.

V prostějovské Obchodní akademii nechává kraj upravit technologii kotelny, která vyjde na necelé dva miliony korun.

Na rekonstrukci se chystají i na ZŠ doktora Horáka

Další finančně náročná rekonstrukce je naplánovaná na Základní škole doktora Horáka. Město Prostějov, které školu zřizuje, čeká na přidělení dotací.

„Všechny materiály k zahájení zateplování a výměny oken jsou připraveny, ale z vlastních zdrojů celou rekonstrukci zaplatit nemůžeme, proto čekáme, jak to dopadne s dotacemi. Může se stát, že začneme stavět do týdne, ale taky klidně až za rok“ uvedl Antonín Zajíček, vedoucí Odboru rozvoje a investic městského úřadu Prostějov. Škola Horáka získá jednu významnou úpravu už nyní. Bude mít sluneční kolektor, jehož energii využije školní vývařovna a teplou vodou bude zásobený i bazén, který je ve škole.

Během roku projdou prostějovské školy menšími úpravami zejména střech, kanalizací, elektroinstalací nebo hydroizolace za zhruba dva miliony korun.

MARTIN LAŠTŮVKA