Jedy do spodních vod unikly už v devadesátých letech. Dostaly se tam z několik kilometrů vzdáleného areálu bývalé firmy Sigma Lutín. Soupravy, které momentálně pracují u kravína a odboček na Lutín a Třebčín, vytvoří v katastru obce asi čtyřicet vrtů.

„Jeden trvá dva dny. Práce provádějí dvě až tři samostatné party, takže potrvají řadu týdnů,“ odhadl místostarosta Olšan René Všetička. Aby jámy neohrožovaly zvěř a nevázly v nich zemědělské stroje, zabezpečí se betonovými skružemi.

„S tou zamořenou vodou měli něco dělat už dávno,“ vrtí hlavou jedna z usedlic a vrací se v myšlenkách k ekologické havárii, k níž v Sigmě došlo v devadesátých letech. „Měla jsem tehdy po maturitě. Vím, že kvůli tomu udělali nějaké sezení a hned potom už stály ve vesnici cisterny s vodou. Úřad pak rychle řešil napojení domů na vodovod,“ vybavuje si.

Podle olšanského starosty Milana Kubíčka se jistá sanace prováděla už v devadesátých letech. „Nepodařilo se ji ale dotáhnout do konce,“ doplnil s tím, že na počátku ozdravění spodních vod stál sám podnik Sigma Lutín. Průzkumné vrty v Olšanech. Klikněte pro zvětšení

„Akce ale skončila poté, co zkrachoval. Podařilo se vyčistit pouze areál Sigmy a blízké Magacíny, kde byla dříve ruská kasárna,“ konstatoval starosta.

Ve studnách mohou být nebezpečné látky

Řada olšanských domácností čerpá vodu z vlastních studní. Mohou v nich být látky, které způsobují rakovinu a mají negativní vliv na reprodukční schopnosti.

„Těší nás, že se obec pustila do průzkumných prací, a to i s ohledem na prameniště kvalitní pitné vody v Dubanech a Hrdibořicích, které leží ve směru proudění podzemních vod,“ nechala se slyšet Helena Korhonová z odboru životního prostředí Krajského úřadu v Olomouci.

Na základě průzkumu, který určí množství chlorovaných uhlovodíků ve spodních vodách, vytvoří specialisté plán sanačních opatření.

„Pokud vím, tak předběžně uvažují o tom, že by zkušební vrty, kde najdou největší znečištění, použili jako vrty sanační. Do nich se dají vypustit roztoky, které jedy rozloží na neškodné látky,“ popsal starosta Milan Kubíček.

Akce přijde na 24 milionů

Průzkum spodních vod v Olšanech u Prostějova hradí Operační fond Životního prostředí.„Celý tento podnik přijde na čtyřiadvacet milionů korun. Fond ho zaplatí z devadesáti procent, zbytek půjde z naší pokladny,“ upřesnil starosta Kubíček s tím, že průzkumné práce provádí specializovaná firma Dekonta z Prahy.

Protože se v olšanských studnách objevil před několika lety také toxický herbicid atrazin, zajímalo redakci Prostějovského deníku, zda se na něj specialisté zaměří rovněž. „Zatím nevím o žádném projektu, který by měl atrazin z vody dostat,“ přiznal zastupitel Olšan u Prostějova Pavel Góra.