„Cílem Pochodu za dětským úsměvem bylo symbolicky překonat vzdálenost 4544 kilometrů mezi Afghánistánem a posádkou v Prostějově,“ vysvětlila mluvčí útvaru Kateřina Ramil. Do pomyslné kilometrové banky přispívali nejen vojáci, ale také jejich hosté a žáci některých základních škol.

„Naproti“ pak průzkumníkům, kteří kroužili kolem kasáren, běželi jejich spolubojovníci z Afghánistánu. Ti obíhali svou tamní základnu. Narozdíl od kolegů v mírovém Prostějově však účastníci afghánské mise běhali v plné polní. Vojáci a hosté místo startovného dávali do kasičky příspěvky na charitu. Pro děti z Dětského domova v Plumlově tak nakonec vybrali pětadvacet tisíc korun.

Do kasičky přispěli jak průzkumníci, tak velitelé společných sil, vojáci třiapadesáté brigády, kojetínští policisté i prostějovský starosta Miroslav Pišťák. Ten však tenisky a tepláky neoblékl.

„Připravili jsme pro děti také různé sportovní hry, jako jízdu zručnosti na šlapacích minikárách nebo střelbu florbalovým míčem na branku. Naši vojáci je pak povozili i na rikšách, které jsme měli půjčené od sponzora,“ doplnila vojenská mluvčí. (pam)