„Takové exkurze jsou ohromně důležité. Některé děti z města živou kozu nikdy neviděly. Mnohdy znají víc exotická zvířata než ta domácí,“ nechala se slyšet kantorka Marie Doškalová ze školy ve Fanderlíkově ulici. Výlet tematicky doplnilo povídání o domácích zvířatech, s nimiž se děti seznamují ve školce.

„Tady se zvířátky pomazlí a dozví se také, čím je které užitečné,“ doplnila majitelka farmy Jarmila Zelenská. V Čelechovicích se letos narodilo devětadvacet kůzlat. „Některá jsou už pryč, lidé si je před Velikonocemi berou na maso. Pomáhá nám to v téhle těžké době přežít,“ poznamenala Zelenská. Na Bílou sobotu chystají na farmě tradiční Počítání kůzlátek.

„Rodiny s dětmi si poslechnou pohádku o neposlušných kůzlátkách a ochutnají kozí mléko a sýry,“ pozvala farmářka na akci, která se uskuteční za týden ve dvě hodiny odpoledne.

Podniky pro veřejnost jí pomáhají propagovat kozí mléko i výrobky z něj.

„Kozí mléko je mnohem stravitelnější než kravské. Svou strukturou je totiž velmi podobné mateřskému. Tele při porodu váží kolem čtyřiceti kilogramů, kdežto kůzle má podobnou váhu jako miminko,“ vysvětlila Jarmila Zelenská. V poměru k nízkým nárokům na pastvu má koza vysokou produkci mléka. Ne nadarmo se jí říkalo „kráva chudých“. (pam)

Prostějovský deník|Propagujte i svojí stránku