„Jsme ochotni na novou toaletu přispět z rozpočtu. Záleží jen na postoji soukromého vlastníka, který část domu poště pronajímá. Pokud bychom se s ním nedohodli, pokusili bychom se najít náhradní prostory,“ vyjádřil se starosta Mostkovic Jaroslav Peška.

Otázkou je, zda ochota obce najít řešení, vůbec k něčemu bude. „Na schůzce se zástupci České pošty netajili tím, že je pobočka ztrátová. Zároveň naznačili, že by ji stejně do tří let zrušili, i kdyby byla po hygienické stránce v pořádku,“ dodal Peška.

Stařenka si zoufá

Pětaosmdesátiletá paní Anna z Mostkovic si na místní poštu chodí pravidelně pro důchod. Má tu navíc konto, z něhož vybírá všechny potřebné peníze. Zřídila si ho u Poštovní spořitelny kvůli snadné dostupnosti pobočky. Pokud skončí, neví, co bude dělat.

„Špatně chodím, k lékaři do Prostějova mě vozí sanitkou. Jedinou šancí vidím v tom, že mi pomůže dcera. Ta ale bydlí v Opavě a musela by ke mně dojíždět,“ přemítá paní Anna.

Nejen ona, ale i ostatní občané Mostkovic se podivují tomu, že pošta zavírá pobočku právě u nich, v obci, která má přes patnáct set obyvatel. „Kdykoliv na poštu zajdu, panuje tu čilý ruch. Nechápu tedy, proč se má rušit,“ vrtí hlavou starosta Peška.

Kladky si poštu uhájily

V podobné situaci jako Mostkovice byly před více než dvěma lety Kladky. I zde chtěla Česká pošta zrušit pobočku, na nátlak veřejnosti od toho ale nakonec ustoupila. „Bylo to za cenu toho, že se na pobočce výrazně zkrátila pracovní doba. Nyní má otevřeno každý všední den od půl třetí do čtyř. Lidé v obci to přesto uvítali a jsou rádi, že kamenná pošta u nás stále funguje,“ řekl starosta Kladek Josef Hofman.

Filiálka v Mostkovicích je přibližně jedním z třiceti pracovišť, jejichž provoz chce Česká pošta v nejbližší budoucnosti zastavit. Do roku 2017 přitom plánuje zrušit řádově stovky poboček v celém Česku. Jejich síť prý nevyhovuje dnešním potřebám.

„Téměř sto padesát let stará síť, která doznala minimálních změn naposledy v polovině minulého století, nezohledňuje stěhování obyvatel za dlouhá desetiletí,“ vysvětlila mluvčí pošty Marta Selicharová s tím, že zrušené pobočky by mohli nahradit motorizovaní doručovatelé či smluvní partneři. (mls)

Prostějovský deník|Propagujte i svojí stránku