„Lidé si mohou zahrát obří venkovní šachy, ruské kuželky, petangue nebo si opéct něco k snědku na přírodním ohništi. Je tu i altán a venkovní posezení,“ popsal areál František Prášil z obecně prospěšné společnosti Trilobit s tím, že prostory jsou otevřené všem obyvatelům Čelechovic.

„Nejblíže to sem mají děti z místní základní školy, která s naším bytovým domem bezprostředně sousedí. Věříme, že i ony budou areál využívat. Mají to na oplátku, protože my k nim zase chodíme na obědy do školní jídelny,“ usmála se ředitelka Trilobitu Marcela Halová.

Právě na integraci seniorů s místními lidmi je celý projekt chráněných bytových jednotek, který v Čelechovicích funguje už třetím rokem, založený.

„Kontakt s dětmi jim navíc jejich život pomáhá prosvětlit,“ podotýká František Prášil s tím, že česká populace stárne a podobná zařízení jsou stále potřebnější. „Máme nejen plno, ale i mnoho zájemců v pořadníků,“ poznamenal Prášil.

Finance ze tří zdrojů

Výstavba oddechového areálu za milion dvě stě tisíc korun byla financovaná ze tří zdrojů.

„Obec Čelechovice na Hané se podílela částkou sto tisíc. Jedním milionem přispěl stát a necelých sto tisíc jsme dodali z vlastních prostředků,“ uvedla Marcela Halová ze společnosti Trilobit. V areálu by se v budoucnu měly zajímavé akce.

„Přemýšlíme například o něčem jako je sochařské sympozium v Prostějově. Sochy prostory oživily,“ naznačil František Prášil.

„Všichni se těšíme, až se nám to tady v létě zazelená. To tu bude ještě lepší,“ uzavřel za všechny obyvatele chráněných bytů Jaroslav Musil. (mls)

Obří šachy v Čelechovicích