Podobizna muže, který stál v čele města do loňského roku, visí vedle portrétu Jana Šverdíka. Tesař jej ve funkci vystřídal v roce 1998. Obraz namaloval prostějovský fotograf a výtvarník Bob Pacholík, který Jana Tesaře spodobnil už v roce 2002.

„Oba obrazy jsem dělal podle fotografie. Hodně jsem je upravoval, abych mohl být s výsledkem alespoň trochu spokojený,“ nechal se slyšet Pacholík. Jan Tesař o devět let starou malbu projevil zájem a radnice se rozhodla mu ji věnovat.

„V roce 2002 zaplatila za obraz šest tisíc korun. O ceně nového portrétu s Bobem Pacholíkem zatím jednáme, ale určitě nebude výrazně vyšší než ta předchozí,“ řekla tisková mluvčí města Jana Gáborová. V galerii obřadní síně visí portréty všech starostů české správy města. Prvním v řadě je Florian Novák, který úřadoval v letech 1867–1871. A také další dva, Karel Vojáček a Josef Walter, starostovali v době, kdy současná radnice ještě nestála.

„Budova nové radnice se začala stavět v době, kdy byl prvním mužem Prostějova Josef Horák. Ten však těsně před dokončením stavby v roce 1914 zemřel. Údajně na následky zranění souvisejících s její výstavbou. Po něm nastoupil Ondřej Přikryl,“ vyjmenovala Gáborová. Vedle Jana Tesaře zbývají ještě čtyři volná místa pro jeho nástupce.

„Až budou zaplněna, existuje varianta, že další obrazy pověsíme do galerie nad obřadní síní,“ prozradila mluvčí. (mls)