Své návrhy mohou lidé posílat do 20. listopadu prostřednictvím webových stránkách města, případně formuláře, jenž je k dispozici na němčické radnici. Socha představuje chlapce šplhajícího na strom. Místním se většinou líbí.

„Kašna i socha se na náměstí hodí. Teď jde o to, aby nějaký čas vydržela a neodrolila se. Materiál, z něhož je vyrobena, se mi nezdá zrovna trvanlivý,“ zapochybovala Marcela Temlíková z Němčic nad Hanou.

Podle starostky se o životnost sochy bát nemusí.

„Je vytvořena z tvrdého božanovského pískovce. Z podobného materiálu jsou i další sochy v Němčicích, například socha Judy Tadeáše nebo Mariánský sloup,“ vysvětlila Ivana Dvořáková, která zasedne v pětičlenné komisi, jejímž úkolem bude vybrat pro novou plastiku jméno. Vycházet přitom samozřejmě bude z nejzajímavějších návrhů v anketě.

„V porotě bude také tvůrce sochy, akademický sochař Radim Hanke ze Zlína, a autor kašny a vlastně i celé rekonstrukce Komenského náměstí architekt Petr Malý z Olomouce,“ doplnila starostka Ivana Dvořáková.

Busta cukrovarníka a nemocný hrabr

Podmínkou města bylo, aby socha dokázala oslovit obyvatele napříč generacemi. Prarodiče, rodiče i malé děti.

„Původní záměr byl oslovit s tímto zadáním studenty uměleckých škol. Nakonec jsme našli společnou řeč s Radimem Hankem, který vede sochařský ateliér na zlínské odborné škole umění. S tímto tvůrcem uvažujeme i o další spolupráci. Výsledkem by mohla být busta zakladatele němčického cukrovaru Jana Rozkošného. Uvítali bychom ji na pozemcích bývalého cukrovaru, které jsme odkoupili pro další rozvoj města,“ naznačila Ivana Dvořáková.

Zatímco tyto plány jsou ještě v zárodku, podoba centrálního Komenského náměstí je už uzavřená.

„Stále je ale co vylepšovat. Jeden z habrů na náměstí je nemocný, takže jej nejspíš budeme muset skácet. A v budoucnu chceme také nasvítit kostel a samostatně stojící věž,“ poznamenala Dvořáková. Socha chlapce byla v Němčicích odhalena začátkem října. Kašna i s uměleckým dílem přišla na dva a půl milionu korun, přičemž plastika stála dvě stě tisíc. Podstatnou část nákladů na projekt obnovy náměstí se vedení města podařilo získat z peněz Evropské unie. (mls)