Tuto příležitost ocenili především maminky a tatínkové s malými dětmi.

„Je to super. Náš Tomášek se díky této akci o stromech spoustu nového dozvěděl. Nejvíc si užil dřevěnou skládačku, kdy měl do obrázků stromů vkládat jejich plody,“ zmínila se Alice Dronská z Prostějova.

A jak vůbec oslavy Dne stromů vznikly?

„Jedná se o celosvětový svátek. Svůj původ má v evropských zemích a základní myšlenkou je upozornit na mnohdy bezdůvodné kácení stromů,“ vysvětlila Petra Orálková z pořádajícího Ekocentra Iris.

Do akce se kromě ochránců přírody zapojil i Okrašlovací spolek města Prostějov, který představil lidem svou činnost, Vojenské lesy a statky a také Psí školička Maja. Její členové v doprovodu svých psích kamarádů předvedli přímo na náměstí pár opravdu pěkných kousků a sklidili zasloužený aplaus.

„Kdybych já dal svému Derikovi párek, slupl by ho hned jako malinu, tady ta psovodova Sinda u něj přitom sedí a nehne na rozkaz pánečka ani brvou,“ ocenil zdařilý kousek Petr Vykydal z Konice a pustil se do čtení plakátů o studánkách.

#nahled|https://g.denik.cz/59/c0/den_stromu_tgm_16dsc00048_denik-630.jpg|https://g.denik.cz/59/c0/den_stromu_tgm_16dsc00048.jpg|Den stromů na náměstí T. G. M. v Prostějově#

Studánky a obce se stromem v názvu

Právě ty hrály prim při slavnostním vyvrcholením celého dopoledne. Kolem nich se totiž točila internetová soutěž, jejíž výherce ekologové na náměstí vyhlásili.

„Soutěžní studánkový kvíz na našich webových stránkách vyplnilo přesně sto čtyřicet osm lidí. Vylosovali jsme deset výherců a ti si vyberou ceny v podobě hrníčku, džbánku či knížky,“ nechala se slyšet Eva Zatloukalová z Irisu.

Studánky na dni stromů táhly nejen soutěží, ale i svou unikátní prezentací. U velké mapy, kde byly všechny zakresleny, se zastavil na chvilku snad každý. Hned vedle se ptal Josef Křivánek z Ekocentra lidi na to, kolik dokáží vyjmenovat na Prostějovsku obcí, v jejichž názvu se nachází nějaký druh stromu.

„Lidé si nejčastěji vzpomenou na Bukovou, Lipovou či Dubany. Ale je jich celkem šest. Máme tu ještě Vrbátky, Olšany a Hrušku,“ vyjmenoval ekolog. A co třeba Klenovice? Nemají svůj název třeba odvozený z javoru klenu? (pozn. autora) (rok)

#nahled|https://g.denik.cz/59/77/den_stromu_tgm_48dsc00146_denik-630.jpg|https://g.denik.cz/59/77/den_stromu_tgm_48dsc00146.jpg|Den stromů na náměstí T. G. M. v Prostějově#