„Pokálená toaleta, chybějící pisoár, proražené dveře, nápis mimo provoz na jedné z kabinek a ukradené zásobníky na mýdlo,“ tak popsal interiér prostějovských pánských záchodů po jejich návštěvě Lukáš Slouka z Prostějova, který tento neutěšený stav zdokumentoval fotografiemi na svůj mobilní telefon.

Spíše než o špatném provozovateli svědčí stav záchodů o chování některých z nás.

„Paní, která záchody uklízí, dochází třikrát denně. Myslím, že se velmi snaží. V případě, že se objeví jakýkoliv akutní problém, mohou nás na něj lidé upozornit na telefonním čísle, které je uvedené na vstupních dveřích. Vše se snažíme okamžitě řešit. Pokud se dozvíme, že je jedna z kabinek zakálená, okamžitě vyvěsíme, že máme z provozních důvodů zavřeno a snažíme se to co nejrychleji uklidit,“ reaguje Jiřina Hrachovinová, která toalety od února letošního roku provozuje společně se svým manželem.

Na záchody si na základě podnětu občanů posvítila i prostějovská hygiena.

„Prošli jsme,“ konstatuje Hrachovinová.

Dobité dveře, ukradený spínač a urvaný pisoár

Kontrola proběhla 10. září letošního roku.

„Pracovnici hygieny bylo vysvětleno, že uživatelé veřejných záchodů na nádraží do dveří jak kabin tak i vstupních dveří s oblibou buší, a lze to v tomto místě považovat za určitý druh sportu,“ zmínil se v této souvislosti Petr Šťáhlavský, tiskový mluvčí Českých drah.

Dlouhodobým problémem toalet jsou dveře, které byly poničeny na konci roku 2009.

„Dveře jsme nechali opravit, ale již v polovině února, tedy patnáct dní po rekonstrukci byly zničeny jiné. S ohledem k úrovni vandalismu a škod vznikajících na majetku bezprostředně po opravě jsme je už nevyměňovali,“ poznamenal Petr Šťáhlavský.

Za nefungující kabinou stojí problémy se splachováním. Opět kvůli zloději, který ukradl senzorový spínač.

„Do poloviny ledna by to servisní firma měla dát opět do pořádku,“ slíbil v tomto případě Petr Štáhlavský. Odmontovaný pisoár se však na svém místě zřejmě neobjeví.

„Pisoárové stání bylo utrženo vandelem. Následně jej provozovatel demontoval a uložil v místnosti úklidu. Kvůli vandalismu, neplánujeme pisoár zpět namontovat,“ informoval Petr Štáhlavský.

Kradou i mýdelníky a kliky

Ke krádežím, poškozování zařízení a úmyslnému znečišťování toalet dochází i přes téměř neustálou přítomnosti provozovatelky ve vedlejší prodejně a donedávna i služebny Policie ČR v budově.

„I tak nám neustále mizí mýdelníky, vysoušeče rukou, regulátory topení nebo třeba i kliky. Nechápu k čemu to těm lidem může být,“ pokrčila rameny Jiřina Hrachovinová.

Investice do nákupu či opravy poničeného zařízení je jak podle provozovatelky i Českých drah riziková. Důvodem jsou nepřizpůsobiví občané, kteří vše opět uvedou do „původního stavu“.

„Prostředky, které do údržby a oprav WC trvale vkládáme, jsou bohužel dopředu beznadějně ztracené bez jakéhokoliv dopadu na zlepšení stavu, což nás velmi trápí,“ posteskl si na závěr Šťáhlavský.