„Průvodce ve sklepě objevil láhev se záhadným nápojem, po jehož požití bylo možno cestovat časem. Diváci se tak mohli ocitnout nejen v jedenadvacátém, ale také v sedmnáctém století či v období první republice nebo v dobách socialismu. Historii likérky tak měli jako na dlani,“ přiblížil Josef Vejlupek, mluvčí firmy GRANETTE & STAROREŽNÁ Distilleries.

Dodal, že na akci, které trvala zhruba čtyřicet minut, spolupracovala desítka profesionálních herců z několika českých a moravských divadel.

„Bylo to zajímavé i zábavné,“ hodnotila Vlasta Hrubá z Prostějova. Pavel Polcr, který si s manželkou Annou pochutnával na závěrečné degustaci specialit likérky, dostal vstupenku na akci darem. „Vůbec jsem netušil, jak neobvyklá ta prohlídka bude,“ nechal se slyšet.

Autor projektu netradiční prohlídky Petr Batěk prozradil: „Mám zkušenost, že si lidé informace lépe zapamatují, pokud je mají spojeny s nějakým zážitkem, dobrou vzpomínkou, ve spojení s humorem.“

Závěrečná scénka, kdy popíjejícího průvodce načapal strážný, který mu po prokázání požití alkoholu na pracovišti zajistil na personálním oddělení okamžitou výpověď, pobavila ředitele závodu Petra Vítka.

„Děkujeme všem za zájem. Rádi vás tu opět uvidíme,“ vzkázal Vítek.

Na sobotní ochutnávku do likérky vyrazili i děti a teenageři.

„K dispozici měli několik druhů nealkoholického šumivého nápoje Maxi Buble,“ zmínil se Vejlupek.

Zelená víla

Společnost GRANETTE & STAROREŽNÁ Distilleries je přímým nástupcem českých likérek GRANETTE a Starorežná Prostějov. Navazuje na bohatou tradici obou předních českých výrobců lihovin. Do výrobního portfolia firmy patří více než stovka produktů od Staré myslivecké, přes Vodku 42, Starorežnou, Hanáckou vodku, vaječné likéry, destiláty a mnoho dalších. Například prostějovský absint Green Fairy (zelená víla) získal v mezinárodní soutěži potravinářských produktů Monde Selection 2011 v Bruselu zlatou známku.

„Monde Selection – Mezinárodní ústav pro výběr jakosti – byl založen v šedesátých letech minulého století v Bruselu a jeho posláním je testovat spotřební zboží z celého světa. Cena jakosti, kterou uděluje je mezinárodně uznávaná. Bronzová, stříbrná a zlatá známka jakosti je srovnatelná s označením hotelů či restaurací michelinskými hvězdičkami,“ přiblížil Vejlupek.

Dodal, že Absint je tvrdý alkoholický nápoj, který se vyrábí z pelyňku, anýzu a fenyklu. „Má charakteristickou přírodní zelenou barvu, ale může být i bezbarvý. Obsah alkoholu je vysoký, u různých světových výrobců se pohybuje od dvaapadesáti do osmdesáti procent. Prostějovský absint se vyrábí ve verzích 55, 60 a 70 procent. Pravidelně ho vyvážíme do Austrálie, Ruska, Holandska, Mexika, Německa či Kanady,“ poznamenal mluvčí.