„Drakiádu pořádáme touto dobou tradičně. Letos jsme se ji rozhodli spojit s tradičním zaháněním kozího stáda na farmě,“ prohlásila starostka Čelechovic Jarmila Stawaritschová.

Organizátoři připravili pro rodiny s dětmi různé soutěže, jako například slalom ve stavebním kolečku mezi polínky. Odrostlejší návštěvníky pak zaujala přednáška majitelky farmy Jarmily Zelenské.

Všichni měli možnost ochutnat třeba kozí sýr a se zájmem si také poslechli, jak se dělá a jaké má vlastnosti.

Ačkoli farma Rozinka získala mnoho ocenění v oblasti chovu i v kvalitě mléka a sýrů, přesto Jarmila Zelenská nesmí své výrobky prodávat.

„Problém je v tom, že nemám mlékárnu s oddělenou šatnou, vykachličkovanými místnostmi a speciálními stroji za statisíce. Jinak se u nás mléko zpracovávat nesmí,“ posteskla si žena, která kozám zasvětila celý život. Přitom třeba v Rakousku si naopak na tradičním způsobu výroby regionálních potravin zakládají. „Je to tím, že u nás byla přetržena kontinuita a nikdo už to nebere jako dědictví předků,“ vysvětluje majitelka.

Naštěstí mléko i skvělý kozí sýr, který navíc nese značku Regionální produkt Hané, mohou lidé v Čelechovicích koupit koupit alespoň ve formě přebytků ze dvora.