Ty sebou nesou značné dopravní komplikace. Rozkopaná je například oblast u autobusového nádraží a auta směřující od Prostějova na Moravskou Třebovou či Šubířov centrem neprojedou a musí objížďkou přes Staré město a dále úzkou ulicí Na Příhonech.

Kanalizace už byla potřeba

Obyvatelé Konice jsou rádi, že se místní kanalizace začala ve velkém budovat. „Bylo to už potřeba,“ shodlo se několik oslovených. Dočasné dopravní komplikace považují za nutnou daň. Jako nejvíce problémovou hodnotí dopravní situaci, která vznikla kvůli stavebním pracím u autobusového nádraží.

„Nejhorší je to pro kamiony a vůbec nákladní dopravu. Pokud se chtějí dostat ve směru na Moravskou Třebovou, musí jezdit horem kolem Úřadu práce. A tamní silnice pro ně není vůbec stavěná. Jednak je úzká a není v dobrém stavu. Kromě toho domy v okolí cesty mohou trpět zvýšenými otřesy,“ popsal situaci v Konici například důchodce František Krampol.

Konický místostarosta František Novák o těchto komplikacích ví.

„Jednáme o řešení této situace v podobě odklonění nákladních aut úplně mimo Konici s využitím spojky u Runářova,“ nechal se slyšet s tím, že stavební práce související s uzavírkou Karafiátové ulice by měly trvat do konce dubna. Dopravě by se podle něj mohlo trochu ulevit už po neděli, kdy se předpokládá dokončení krátkého úseku v ulici Švehlova u autobusového nádraží a částečného zprůjezdnění centra ve směru z Prostějova na Jesenec.

Další uzavírka blokuje silnici na Křemenec

Další uzavírka čeká na řidiče také u ulice Chmelnice, kterou vede silnice směrem na Stražisko.

„Komplikace přináší především obyvatelům blízkých obcí. Řidičům směřujícím na Křemenec a Čunín může totiž objížďka vedoucí přes Přemyslovice významně prodloužit cíl jejich zamýšlené cesty. Stejně je tomu i v opačném směru,“ uvedl místostarosta Novák s tím, že v celé své délce měří objížďka osmnáct kilometrů. Podle něj by tato uzavírka, kterou ovšem mají možnost projíždět autobusy a auta veřejné obsluhy, měla skončit do poloviny dubna. Stavbaři se však budou snažit práci urychlit, aby uzavírka skončila dříve. Kvůli výstavbě kanalizace bude postupem času omezen provoz i v dalších ulicích. Bude se to týkat například i Husovy ulice směřující na Jesenec.

„Ve většině případů by mělo jít jen o částečné uzavírky se zachováním silničního provozu v daných lokalitách,“ dodal místostarosta No­vák.

Výstavba kanalizace běží podle plánu

Stavbaři zatím jedou podle plánu. „Stavební práce probíhají podle stanoveného harmonogramu. Kanalizace by měla být dokončena v plánovaném termínu, tedy na jaře roku 2011,“ uvedl Roman Hruška, ředitel výroby z dodavatelské firmy Insta, která společně s firmou Skanska stavbu provádí. „Pokud půjdou práce bez větších komplikací, rádi bychom se pokusili konečný termín dostavby i o něco zkrátit,“ dodal Hruška.

S budováním kanalizace je spojená i výstavba čistírny odpadních vod u Romže vedle silnice na Křemenec. „S její výstavbou se začalo už vloni, stihly se udělat mimo jiné základy, nutné přemostění potoka a výtlaky směrem na Vyšehrad,“ zmínil se konický místostarosta František Novák.

Výstavba kanalizace a čistírny odpadních vod přijde na 206 milionů korun. Na projekt získala Konice dotaci 180 milionů korun ze Státního fondu životního prostředí a z prostředků Evorpské unie. Další náklady do výše čtyřiceti milionů zaplatí město z poloviny z bankovního úvěru a z poloviny půjčkou od Státního fondu životního prostředí.

KAREL ROZEHNAL, MARTIN ZAORAL