Výrobu elektřiny z citronů, ale také z jablek a jiné kousky z fyziky, chemie a techniky předváděli včera před prostějovskou radnicí studenti středních škol. Pod křídly Lidové hvězdárny, která na náměstí instalovala dalekohled namířený na Slunce, pořádali sedmý ročník akce Věda v ulicích.

„Nejvíc se nám líbil ovocný Temelín,“ usmívala se dvojice dívek nad ovocem napojeným dráty k měřiči proudu.

Kousek dál pozorovali lidé rozsáhlou sluneční skvrnu, pokusy mladých chemiků a prohlíželi si zvědavě robota, který kráčel díky sluneční energii.

„Čerpá ji ze solárního článku,“ vysvětlovali žáci prostějovské „strojárny“. Prý lze takového robota sestrojit celkem snadno: „Je to stavebnice.“ Na stole však měli také pýchu své školy, mechanické rameno, které získalo několik ocenění v zahraničí. „Ovládá se prostřednictvím notebooku. Je stabilní a dokáže zvednout až dvoukilogramovou zátěž,“ prozradili ochotně.

Lázna si akci pochvaloval

„Podobných akcí by mělo být do roka víc než jen jedna. Myslím, že by měly potenciál nalákat lidi. To, co se na náměstí předvádí, je pro laiky většinou hodně zajímavé,“ tvrdí devatenáctiletý gymnazista Tomáš Lázna, který na sebe před časem upozornil kritikou městského veřejného osvětlení. Navrhl dokonce čtyři opatření, jak zbytečný osvit oblohy, který se prodražuje, ruší astronomy a škodí zdraví lidí, výrazně snížit.

Vědu v ulicích organizuje v Prostějově každý rok Lidová hvězdárna v Kolářových sadech.

„Na letošním ročníku se podíleli žáci a učitelé z reálného gymnázia, Gymnázia Jiřího Wolkera, Cyrilometodějského gymnázia, Střední odborné školy průmyslové a Středního učiliště strojírenského,“ vyjmenoval ředitel hvězdárny Jiří Prudký.

„Veřejné akce popularizující vědu a techniku se v České republice konaly už mnohokrát. Dříve býval známý podzimní Týden vědy pořádaný Akademií věd, ale poprvé se přestěhovala věda z výzkumných ústavů a vysokých škol do ulic před sedmi lety,“ zavzpomínal Prudký. Akci tehdy pořádala společnost Česká hlava. (rh, das)

VĚDA V ULICÍCH OBRAZEM

Věda v ulicích Prostějova 2011
Věda v ulicích Prostějova 2011
Věda v ulicích Prostějova 2011
Věda v ulicích Prostějova 2011
Věda v ulicích Prostějova 2011