„Na jednom stanovišti na děti čekala pavučina, kterou měli soutěžící prolézt. Pokud přitom zavadili o napnutá lana, rozezněl se zvonek, který probudil pavouka,“ vysvětlila Petra Orálková z pořádajícího Ekocentra Iris.

Na dalších stanovištích děti poznávaly to, co na strom v lesoparku nepatří, či na jaké zvíře by zde nenarazily. Atraktivní pro ně byla i lanová lávka přes Hloučelu, která na ně čekala na samotném konci stezky.

„Nejtěžší pro mě bylo chytání zvířata síťkou z vody. Bylo to těžké, protože hrozně rychle utíkala,“ nechala se slyšet Tereza Popelková ze Základní školy v Laškově.

„Byl tam třeba vodní šnek nebo pijavice,“ odpověděla osmiletá Tereza na otázku o jaké živočichy se jednalo.

„Bylo to super, klidně bychom to proběhli ještě jednou,“ shrnul své pocity ze soutěže Terezčin o rok starší spolužák Toník Sedláček.

S přípravou pomáhali deváťáci

Na přípravě jednotlivých stanovišť se podíleli deváťáci ze Základní školy E. Valenty.

„Hodně nám pomohli,“ poděkovala jim Petra Orálková s tím, že na akci finančně přispěl Evropský sociální fond.

Hrátky s přírodou byly v tomto školním roce poslední akcí z celé řady těch, které Ekocentrum Iris pro školáky na Hloučele připravilo.

„Pořádali jsme tu například Stezku o vodě, kdy děti mimo jiné čistily vodníkovi jeho tůňku nebo třeba Zelenou stezku,“ uvedla dva z mnoha příkladů Orálková.

Právě posledně jmenovaná celostátní soutěž prověřující znalosti přírody přinesla letos soutěžícím z Prostějovska velký úspěch.

„Šestičlenné družstvo z gymnázia Jiřího Wolkera nakonec postoupilo nejen do krajského, ale i národního kola této soutěže. Finále se minulý týden konalo na Šumavě nedaleko Boubínského pralesu. Prostějováci skončili ve velké konkurenci čtvrtí,“ zmínila se.