„Oprava probíhá kvůli tomu, že je v této části vodovod zastaralý a dochází zde často k poruchám,“ vysvětlil důvody uzavírky starosta Jesence Jan Kvapil.

Ti, kteří by chtěli projet až ke hřbitovu, musí využít objížďky přes místní část Špice. Uzavírka by měla trvat do 17. července, o týden později totiž slaví v Jesenci pouť.

„Vodárny mi slíbily, že do pouti bude všechno průjezdné a opravené, i když se toho zatím moc neděje,“ dodal s opatrností Kvapil.

Nové trubky povedou vodu ve stejném místě, jako ty ze sedmdesátých let.

„Pomocí hrotu protlačíme staré potrubí a v něm potáhneme nové,“ řekl jeden z dělníků na stavbě. Odstávky vody se nemusí obyvatelé Jesence obávat, zatím není určeno, kdy by k ní mělo dojít a navíc potrvá jen pár hodin. Současné opravy jsou jen první etapou, která bude pokračovat bezprostředně po ukončení těch nynějších.

„Po pouti se bude měnit potrubí od hřbitova, kde se teď skončí, až téměř po konec obce směrem na Špici,“ upozornil Kvapil. Vodárny mají po opravách uvést silnici do původního stavu, ale to vidí jesenecký starosta jako nereálné.

„Pokud se jednou pod asfaltem vykope díra, tak se ani po několikerém zhutnění nepodaří povrch úplně sjednotit. Chtěl bych proto, aby se tak za dva roky vodárenská společnost podílela společně s obcí na vybudování úplně nové silnice, protože třetina té současné je výkopy zničena,“ popsal Kvapil.

Moravská vodárenská, která opravu vodovodu v obci financuje, se ale k navrhované variantě nevyjádřila.

Uzavírka v Jesenci