Polovina z padesáti nových posluchačů prostějovské fakulty nastupuje na denní studium, ostatní se ve škole objeví jednou do měsíce a studovat budou především doma po práci. Počet nově přijatých studentů oproti loňskému roku, kdy jich nastoupilo sto devadesát, výrazně klesl.

„Kapacita školy je kolem pěti stovek studentů a momentálně jich u nás studuje asi tři sta dvacet. Mohli bychom tedy přijmout i větší počet lidí. Vzhledem k přerozdělení počtu míst pro studenty v rámci fakulty jsme se však museli spokojit s padesáti,“ sdělil ředitel detašovaného pracoviště UTB v Prostějově Václav Lošek.

Současní studenti fakulty přišli z jednačtyřiceti středních škol v celé republice.

„Nejvíce bezkonkurenčně z Prostějova, následuje Olomouc. Nejčastěji jsou to absolventi prostějovské Obchodní akademie a poměrně hodně je jich i ze Střední školy podnikání a obchodu, s níž jsme donedávna sdíleli stejnou budovu na Husově náměstí,“ informoval Lošek.

Dobrá dostupnost

Studium v Prostějově si mnozí zvolili kvůli snadné dostupnosti.

„Letos jsem odmaturoval na obchodní akademii a pracuji v Prostějově, takže je to pro mě nejjednodušší. Navíc můžu studovat marketing, kterým se chci v budoucnu živit,“ nechal se slyšet dvacetiletý Prostějovan Jan Švec.

On a jeho kolegové jsou zřejmě posledními, kteří nastupují na bakalářský obor logistika a management.

„Tento obor už příští rok nebude akreditován. Předpokládáme, že jej nahradí obory ochrana obyvatelstva a ovládání rizik, který souvisí s pojišťovnictvím a krizovým firemním managementem,“ vysvětlil Václav Lošek.

Na prostějovské pobočce Zlínské Univerzity proběhnou letos poprvé státnice spojené se zakončením tříletého bakalářského studia. „Magisterský program v Prostějově nabízet nebudeme. Studenti ve studiu mohou pokračovat ve Zlíně,“ doporučil.

Nové posluchárny a studentský klub

Před prázdninami na škole proběhla rozsáhlá rekonstrukce.

„Zřídili jsme studijní oddělení a zařídili nové posluchárny, multimediální učebnu, studentský klub a místnost, kde je volně k dispozici třicet počítačů,“ vyjmenoval Václav Lošek. Na prváky denního studia přitom čeká velmi příjemný rozvrh. „Přednášky a cvičení mají jen od úterý do čtvrtka, jinak si budou moci užít dlouhých studijních víkendů,“ zmínil se Lošek.

Na tuto skutečnost ve svém příspěvku reagoval i prostějovský starosta. „Město chce zajistit podmínky, aby tu mladí lidé mohli nejen studovat, ale také se bavit,“ přislíbil Jan Tesař.