„Je to zcela nově objevené sídliště únětické kultury. Nyní již bohužel téměř zničené stavbou. Je zde zhruba čtyřicet jam, z nichž jsme už prokopali více než třicet,“ uvedl archeolog Pavel Fojtík z brněnského Ústavu archeologické památkové péče. To že sídliště pochází z počátku doby bronzové potvrdil kromě nálezů typické keramiky i drobný bronzový plíšek. Ve své době musel být velkou vzácností.

Před více než třemi a půl tisíci lety se na kopci nazývaném U cihelny odehrávaly rituály, v nichž svou úlohu hrálo pojídání těl zabitých obětí. „Ve dvou jamách jsme objevili rozsekané a opálené lidské kosti, promíchané se zvířecími. V dalších dvou části skeletu jako lebku či ruce,“ prozradil Fojtík.

Našli i kostru

V jedné ze zásobních jam objevili archeologové i celou kostru.

„Byl to rituální pohřeb se dvěma nádobami,“ uvedl archeolog. V tomto případě se nejednalo o stopy kanibalismu. Hrob je totiž o něco starší. To dokážou odborníci určit podle jemných rozdílů ve výzdobě keramických nádob. Zbytky po hrůzné hostině odvezl nakonec odborník na antropologii.

„V la­boratoři zjistí, ze kterých částí těla pocházejí a podle stop také o se s nimi dělo. Pak budeme vědět více,“ uvedl archeolog. Charakteristické stopy zanechá na kostech totiž nejen porcování mrtvoly, ale jsou to také třeba zářezy po noži vzniklé při oddělování jednotlivých kusů uvařeného či opečeného masa. Právě při opékání masa nad ohněm vzniká také specifické opálení kostí.

Lidí pojídali zřejmě z rituálních důvodů

Odborníci zatím dosud přesně neznají důvody, proč lidé v pravěku mrtvé pojídali. S největší pravděpodobností to nebylo z hladu, ekonomika pravěkých zemědělců byla velmi stabilní a k podobným excesům docházelo zřejmě jen velice výjimečně.

Jako daleko pravděpodobnější se zdají rituální důvody. Mohlo jít o způsob pohřbu, nebo třeba magický rituál při němž vítěz boje přijímal sílu poraženého nepřítele. Je také možné, že rituální lidskou oběť bylo třeba sníst, aby se dostala přímo k božstvu.

Mezi současnými lidojedy popsali antropologové i kanibalismus z mlsnosti. Tito lidé prostě považují lidské maso za lepší než jakékoli jiné. Zda tak chutnalo i našim předkům usazeným na návrší nad Určicemi se ale už asi nikdy nedozvíme.

#nahled|https://g.denik.cz/59/0c/archeologove_vykopavky201010115_denik-630.jpg|https://g.denik.cz/59/0c/archeologove_vykopavky201010115.jpg|Archeologové při vykopávkách v Určicích#