„Vedení 1. SK Prostějov a Haná Prostějov je sloučení svých klubů nakloněno. Prostějovský fotbal by tak mohl v brzké budoucnosti začít fungovat pod hlavičkou SK Haná Prostějov, která se přímo nabízí,“ uvedl předseda Okresního fotbalového svazu Prostějov Vladimír Trunda.
Michal Müller, předseda prostějovské sportovní komise při městském úřadu, prohlásil: „Spojení 1. Sk Prostějov a TJ Haná Prostějov by bylo ideální. První z klubů má totiž nejlepší péči o mládež, druhý zase nese sílu v mužích.“
Díky městským investicím budou mít kde hrát
Jaká bude veřejná finanční podpora vyplacená z prostějovské pokladny fotbalovým klubům, či klubu? „Částku je zatím předčasné definovat,“ reagoval Müller a připomněl letošní vysoké městské investice, díky kterým budou mít fotbalisté kde hrát a trénovat.
„Dvě hřiště, jedno s travnatým povrchem a druhé s umělým kobercem, budou k dispozici od počátku příštího roku v ulici E. Valenty, kde stavbaři právě dokončují středisko mládeže kopané, která vzniká za zhruba padesát milionů korun. Další dvě hřiště, ležící u Sportcentra v Olympijské ulici, město kupuje za sedmnáct a půl milionů korun od soukromého vlastníka. To travnaté lze užívat okamžitě, škvárové se ale bude muset spolu se zázemím zrekonstruovat,“ popsal předseda okresního fotbalového svazu Vladimír Trunda s tím, že ještě není rozhodnuto, co na škváře vznikne. Nevyloučil, že by tam mohl vzniknout i umělý povrch.
„Počítáme také s fotbalovým areálem ve Sportovní ulici. Připravujeme jednání s jeho vlastníkem,“ poznamenal Trunda. Stadion ve Sportovní ulici léta chátrá. V budově vedle tribuny sídlí agentura domácí péče, která tam nyní hostí nemocné seniory.
Fotbal má v Prostějově svou tradici
Jaký je pohled do historie prostějovského fotbalu? Třeba internetová encyklopedie Wikipendie uvádí, že klub SK Prostějov (jehož následovníkem je právě dnešní 1. SK Prostějov) působil ve třicátých letech dvacátého století a v sezóně 1945/46 v nejvyšší profesionální fotbalové lize tehdejšího Československa, v období let 1939 až 1943 pak v Protektorátní, takzvané „Česko-moravské lize.“
SK Prostějov tehdy hájil barvy města ve velmi prestižním Středoevropském poháru (Mitropa – Cup). Ten byl ve třicátých letech jediným evropským pohárem nejlepších fotbalových klubů té doby. Prostějovský SK v něm dosáhl několika senzačních úspěchů. Zvítězil totiž na půdě tehdejšího špičkového rakouského týmu Admiry Wien 0:4 a odehrál vyrovnané zápasy s curyšským Grasshoppers.
Do hlediště stadionu ve Sportovní ulici, který byl otevřen na jaře roku 1931, prý tehdy chodily davy fanoušků.
Od roku 2000 se připravoval plán na jeho přestavbu v moderní fotbalový stánek s kapacitou osmi tisíc míst. Na projekt se však nenašly peníze.