„Vstavač kukačka, fialová orchidej slunných strání, na Prostějovsku pomalu odkvétá. V mokřadech Drahanské vrchoviny se ale objevují první květenství další krásné orchideje, prstnatce májového,“ informoval amatérský přírodovědec Pavel Klemsa z Prostějova, který o víkendu zavítal i do Litovelského Pomoraví.

„V lužních lesích kolem řeky Moravy kvete česnek medvědí spolu s jedinečnými árony,“ podělil se o svá pozorování s tím, že exotické příbuzné áronů si lidé často odnáší v kyticích z květinářství.

Přírodovědec však upozornil, že árony jsou chráněné zákonem. Varoval také rodiče, aby své potomky nenechali ochutnávat plody této vábné rostliny. „ Na podzim je áron obsypán drobnými oranžovými plody, které mohou lákat děti. Celá rostlina je však jedovatá. Po spolknutí či rozžvýkání hrozí nejen křeče a zvracení, ale třeba až zástava srdce,“ varoval Pavel Klemsa.

Áron je stejně jako orchideje ohroženým druhem flóry v České republice.

„Jedině česnek medvědí lze mimo chráněná území trhat,“ podotkl přírodovědec s tím, že jarní listy česneku jsou chutné a mají i léčivé účinky. U citlivějších gurmánů však mohou způsobovat silné alergické reakce.