Investoři chtějí v Prostějově začít co nevidět stavět až stovky bytů. Místní realitní makléř Aleš Hájek ale míní, že se to nejspíš nepodaří. „Doba teď není nijak růžová. Nikde není psáno, že se všechny projekty podaří dotáhnout do konce,“ krčí rameny a doporučuje zájemcům o koupi bytu využít pro omezení nejrůznějších rizik služeb advokátních kanceláří.

Finanční krize trh jistě ovlivní

Podle jeho slov ale stejně lidé s většími výdaji za bydlení zatím vyčkávají. „Teprve tak za půl roku se ukáže, zda-li v Česku nastane opravdová finanční krize. Nikdo teď neví, zda-li začnou fabriky masově krachovat a nezaměstnaní pak budou postávat ve frontách na polévku, jak to známe z černobílých filmů,“ uvedl Hájek.

Přes jeho vyjádření se investoři podle inzerce ničeho neobávají a na poutačích či webových stránkách lákají zájemce o bydlení na řadu projektů. Jedním z nich je komplex čtyř velkých bytových domů, který má vzniknout v jižní části města.

„Část nutných povolení jsme již získali. Předpokládáme, že finální stavební povolení bude vydáno na jaře letošního roku a právě tehdy bychom měli začít stavět první z domů,“ sdělil Marek Indra, jeden z jednatelů developerské společnosti Project & Property s.r.o.

„V nabídce převažují byty dvoupokojové. Ohledně vnitřního členění jsme ale schopni se přizpůsobit přání klientů. Polohy bytových příček bude možno upravit, prostory více jednotek lze i sloučit, čímž vzniknou prostornější byty. V tomto směru jsme otevření poptávce a aktuálním potřebám klientů,“ zmínil se Indra.

Podotkl, že nejpřepychovější budou byty v horních podlažích. Podle jeho slov půjde o rozlehlé bydlení s velkou terasou.

Splátky pomohou

Na kolik přijdou? „Cena bude začínat na tři sta dvaceti pěti tisících,“ reagoval Marek Indra a vysvětlil důvod této nezvykle nízké částky. „Jedná se o získání bytu formou družstevního vlastnictví. Tímto činíme naše byty dostupné téměř každému, kdo má zájem o pořízení nového a kvalitního bytu“ vyjádřil se.

V polích v Okružní ulici by mělo do roku 2013 vyrůst sto dvacet bytů.

Zmíněný projekt nebude v Prostějově nijak ojedinělým. V ulici Cyrila Boudy, jež leží na dohled biokoridoru Hloučela, se chystá stavba kaskádových domů. „Stavět se začnou hned, jak získáme stavební povolení, což by mělo být jak předpokládám brzy,“ prohlásil před nedávnem šéf olomoucké developerské společnosti Gasper Development Jaroslav Čikl.

Podle projektové dokumentace vyrostou nedaleko Hloučely tři pětipodlažní domy s dohromady zhruba šedesáti byty. Budou jedno až čtyřpokojové a jejich cena bude začínat na necelých devíti stech tisících korunách.

Pro nejnáročnější zájemce o prostorné bydlení pak připravuje otrokovická firma Toma v Prostějově výstavbu loftových bytů v budově bývalého pivovaru ve Fandrlíkově ulici. „Na jaře bychom měli začít stavět,“ uvedl pro Prostějovský deník již před časem Jan Řehořek, ředitel pro strategii a rozvoj zmíněné společnosti.

Menší bytové domy se pak už nyní staví třeba v Drozdovicích, či v ulicích Kostelecké a Mlýnské.