„Region vykázal meziroční pokles nezaměstnanosti o 28%," uvedl například analytik úřadu práce Jaroslav Mikšaník.

Prostějovsko je i díky tomu nadále okresem, který má v Olomouckém kraji nejnižší nezaměstnanost.

Podobně jako na jiných místech v regionu se však může počet nezaměstnaných v dalších měsících zvyšovat.

„V nejbližší době, tedy v prosinci a v lednu, se dá očekávat zvyšování nezaměstnanosti. Naopak únor a březen jsou měsíce, v nichž se nejspíš naopak bude snižovat. Jedná se o takzvanou personalistickou sezónu, protože řadě zaměstnanců se závěrem roku končí smlouvy na dobu určitou. V lednu a únoru pak ještě firmy neví, jak se budou vyvíjet zakázky a s náborem pracovníků vyčkávají," vysvětlil Jaroslav Mikšaník.

Poptávka po technicích a řidičích

Už dříve pak úřad práce potvrdil, že hned některé firmy v okrese budou výrazněji nabírat zaměstnance. Jedná se například o firmy Mubea a Laser Technology.

Nové zaměstnance shání také společnost Murdter Dvořák. I nadále je pak velká sháňka po profesích jako řidič vysokozdvižného vozíku, nákladního vozidla či kamionu, dělnících a technicích.

Podle vyjádření jednatele Zdeňka Paráka by mohla poskytnout pracovní místa i firma V.Fraas v Horním Štěpánově. Ta se zabývá například výrobou zimních šál.

„Dopředu se nedá říct, kolik lidí budeme potřebovat. Nabídneme práci zhruba na šest měsíců. Bohužel je čím dál méně lidí ochotných brzo ráno vstát a jít do práce," sdělil Zdeněk Parák.

Naopak ptenská pila nepočítá s razantním navýšením počtu pracovních míst.

„Minimálně rok k žádnému zásadnímu zvyšování nedojde. Rozšiřovat provoz budeme možná tak v počtu několika jedinců," uvedl ředitel pily.