Finanční správa své rozhodnutí zrušit některé pracoviště finančních úřadů zdůvodňuje tím, že jejich provoz se nevyplatí.

„Já si vyplním daňové přiznání na internetu a zaplatím ho přes účet, takže mě to zas až tak netrápí, ale nevím, jak to budou dělat starší lidé. Moje babička si přes počítač nic nevyřídí a ani jim nevěří, vždycky si došla pro tiskopis na úřad, kde ho potom i zanesla. Je z Kladek, kde to není s autobusy nijak slavné. Takže to dopadne tak, že ji budu muset vzít autem do Prostějova na úřad a pak zase zpátky. Takhle jsem ji zavezla pár kilometrů, teď strávíme na cestě půl dne," řekla Marta Šibelská.

Zruší dvě desítky pracovišť

Finanční správa zruší od Nového roku celkem 23 územních pracovišť finančních úřadu po celé republice. A jedním z nich je i úřad v Konici.

„Zrušení se týká nejmenších pracovišť finančních úřadů, kde pracuje převážně méně než jedenáct zaměstnanců, kteří vykonávají jen registrační a vyměřovací činnosti. Všechny ostatní činnosti pak zabezpečují „okresní" územní pracoviště, která je již dnes řídí. Zajištění fungování nejmenších územních pracovišť je velmi neefektivní, pro stát představuje značnou finanční zátěž a pro Finanční správu zátěž organizační. Veškeré služby plnohodnotně zabezpečí nejbližší pracoviště," uvedla tisková mluvčí Finanční správy Petra Petlachová.

Podle starosty Konice to však není dobré rozhodnutí.

„Zrušení finančního úřadu nepřispěje k obslužnosti lidí, navíc v regionu je horší dopravní obslužnost. Nejsme z toho nadšení a už jsme poslali dopis ministrovi financí, aby tomuto kroku zabránil. Ale obávám se, že už je pozdě," uvedl František Novák.

V době přiznání dorazí "výjezdovka"

Finanční správy však ujišťuje, že zrušení územních pracovišť se nijak výrazně lidí nedotkne.

„V době zvýšeného náporu podávání daňových přiznání k dani z nemovitých věcí a k dani z příjmů bude výběr zajištěn na kontaktních místech přímo v obcích, kde ke zrušení dojde. Lidí se tak toto zrušení prakticky nedotkne, protože mimo uvedená období využívají služeb rušených územních pracovišť jen minimálně," řekla Petra Petlachová.

„Máme příslib, že když bude například období podání daňových přiznání, tak vznikne v Konici výjezdní pracoviště. Ale je to na domluvě," doplnil František Novák.

Finanční správa se rozhodla zrušit některá pracoviště na základě detailní analýzy. Tímto krokem chce nejen zvýšit efektivitu práce finančních úřadů, ale také ušetřit za pronájmy, provoz a opravy budov.

„Pro naše efektivní a profesionální fungování postačuje nižší počet územních pracovišť. Tím, že se zvyšuje elektronizace finanční správy, klesá počet poplatníků, kteří osobně navštěvují finanční úřady a namísto toho komunikují elektronicky," vysvětlila Petra Petlachová.

Propouštění nebude, jen přesun

Od 1. září už nebudou moct lidé na Finančním úřadě v Konici využívat ani pokladnu pro výběr hotovostních plateb daní a poplatků.

„Náklady na jednu transakci na pokladně finančního úřadu dosahují 42,50 korun, ale například Česká pošta nabízí obdobnou službu za 29 korun. Navíc v případě zachování pokladen bychom museli investovat značné prostředky do jejich bezpečnosti, což by nebylo hospodárné," vysvětlila mluvčí Finanční správy a dodala, že například daň z nemovitých věcí mohou lidé platit přes SIPO.

Zaměstnanci konického finančního úřadu by však zrušením pobočky neměli přijít o místo.

„K žádnému propouštění zaměstnanců nedojde, jen k jejich přesunu," uvedla Petra Petlachová.

„Před rokem došlo na finančním úřadě k redukci zaměstnanců a nyní jich tam pracuje osm. Dostal jsem ujištění, že o práci nepřijdou, ale budou muset dojíždět na jiné pobočky," potvrdil i konický starosta.