K důvodům připojil i to, že ODS podle něj není schopna vyvodit závěry z výsledků krajských voleb. Poslanecký mandát si chce však ponechat.

SOUVISEJÍCÍ: Prostějovský poslanec Radim Fiala opustil ODS

Podle člena výkonné rady, předsedy olomouckého regionálního sdružení ODS Roberta Knoblocha není krok jeho kolegy překvapením a nepřímo Fialu vybídl, aby zvážil složení mandátu, pokud s politkou ODS nesouhlasí, a proto odchází.

Jak rozhodnutí poslance Fialy vnímáte?
Vím o tom zatím krátce.

Kromě daní zdůvodnil odchod i tím, že ODS pořádně nevyvodila závěry z voleb. Na různých úrovních..
V tuto chvíli něco takového říkat? Běží regionální sněmy, bude kongres. Na všech úrovních se o tom volební debaklu mluví.

Robert KnoblochBudou se vyvozovat závěry?
Já jsem o tom přesvědčen. Argument mi nepřijde na místě.

K jeho rozhodnutí jako takovému? Načasování?
Musím to respektovat. Mrzí mě. V situaci, kdy ODS po takovém volebním výsledku má těžkosti, bych naopak očekával, že ti lidé, kteří v ní byli, když byla na výsluní, by ODS nyní měli pomáhat a být nositeli myšlenek a ozdravného procesu a ne z ODS utíkat.

Kandidoval za olomoucký region. Mandát si chce ponechat. Jak jeho postoj hodnotíte?
Když se takto rozhodl, a proto, že nesouhlasí s politikou ODS, měl by se zamyslet nad tím, zda by nebylo správnější, vzdát se poslaneckého mandátu.

Můžeme se ještě vrátit k načasování, před kongresem. Rozjitří to ještě více situaci?
Nálady, návrhy a řešení a personální obměna vedení, to opravdu bude otázkou kongresu. O tom, co se dá očekávat, o tom i vypovídají současné nominace na místopředsedy a předsedu z jednotlivých regionálních sněmů.

Hovoříme za pana poslance, ale může mít jeho závěr vůči ODS spojitost i s oblastí? Jeho pozicí?
V minulosti byl součástí orgánů, které rozhodují o politickém dění v oblasti. Na posledních sněmech nebyl zvolen do těchto orgánů. Skutečně to může mít i tyto konsekvence.