Na návštěvníky čekají i nečekaná hudební překvapení a lahůdky. A také některá vylepšení.

Významnou technickou novinkou letošního ročníku je rekonstrukce hlavní scény. Dalšími novinkami, tentokrát již ryze programovými, jsou akce Muzika na křižovatce a textařská dílna Slávka Janouška.

„Muzika na křižovatce rozvíjí úspěšný nápad z loňska. Tehdy jsme kapelám a písničkářům nabídli, aby si zahráli bez aparatury na pěší zóně, kudy na festival chodí nejvíce lidí. Díky velkému ohlasu se vystoupení letos přesunou do velkého stanu s možností posezení. Co se týče dílny, princip je takový, že muzikanti a návštěvníci festivalu připraví texty, které se pak přímo na místě zhudební a přednesou v rámci koncertu na zámku,“ přiblížil dramaturg Michal Jupp Konečný.

Nedílnou součástí festivalu je soutěž o Krtečky, které v souvislosti s loňským osmnáctým ročníkem překřtili organizátoři na „plnoleté“ Krtky.

„Cílem je najít zajímavé kapely a hudebníky s novými postupy a originální prezentací. Myslím, že se nám to zatím daří, mnoho z dnešních známých a slavných jmen začínalo právě v konkurzu na Zahradu,“ uvedl Konečný.

Současně popsal cestu, kterou musí každý soutěžící projít.

„Na začátku je vždy konkurz, do něhož se nám letos přihlásilo a svoje cédéčka poslalo přibližně dvě stě čtyřicet kapel a sto dvacet písničkářů. Z nich vybereme lepší čtvrtinu, a ta pak zahraje naživo v Praze a Kuřimi. Letos se do finále probojovalo čtyřiadvacet účastníků, kteří se publiku v Náměšti představí v průběhu čtvrtka a pátku. Letos poprvé budou diváci hlasovat zvlášť pro skupiny a zvlášť pro písničkáře. V sobotu večer pak hejtman Olomouckého kraje Ivan Kosatík předá ceny vítězům,“ shrnul Konečný.

Jednou z nějvětších událostí letošního ročníku bylo středeční vystoupení u Kapličky. Pavel Žalman Lohonka totiž v Náměšti oslavil čtyřicet let své hudební kariéry a současně popřál kapele Nezmaři, která se dožívá třicátin.

Mimořádný zájem zřejmě vzbudí i sobotní koncert Ivana Mládka, který se svým Banjo bandem přijede na Zahradu vůbec poprvé.

„S Ivanem se známe snad čtyřicet let. Navíc jsem v Malostranské besedě pořádal jejich úplně první živé vystoupení. Poslední roky jsme se moc neviděli, takže mě napadlo to napravit a pozvat jej na Zahradu,“ prozradil Konečný.

Koupaliště i dětský koutek
Čtyřdenní permanentka vás na místě vyjde na 780 korun, třídenní pak na 670 korun. Vstupné na dnešní program stojí 200 korun, v dalších dnech zaplatíte 360 korun.

Z Olomouce jezdí na místo konání přehlídky kyvadlová autobusová doprava, posíleny budou i vlakové spoje na trati Olomouc – Náměšť na Hané – Prostějov. Stanování je v ceně vstupenky. Tábořiště najdou návštěv níci v sousedství hlavní scény.

Koupaliště je v sousedství areálu, sprchy mají návštěvníci k dispozici také v sokolovně a fitcentru. Rodiče mohou využít dětský koutek s hlídáním.

Výběr z programu

Čtvrtek 3. 7.
Kaplička
15.00 Xavier Baumaxa
16.00 Vlasta Redl, Jaroslav Samson Lenk, Slávek Janoušek

Amfiteátr
18.00
Načas
Cop
Äl Jawala (DE)
Robert Křesťan a Druhá tráva
Xavier Baumaxa
Traband
Hradišťan
Vlasta Redl & spol.

Kaplička
15.30 Jumping Drums
16.10 Burana Orffchester
16.50 Fleret a Jarmila Šuláková

Zámek
14.00 Koncert Textařské dílny

Amfiteátr
18.00
Sanyland
Epy de Mye
Pavel Helan
Burana Orffchester
Arnošt Frauenberg
Spirituál kvintet
Vyhlášení vítězů Krtka
Jablkoň
Hořký kafe
Happy to Meet
Šantré
Kamelot

Sobota 5. 7.
Kaplička
12.00
Jarret
Cop
Divozel

14.00 Létající rabín
16.00 Naďa Urbánková a Bokomara

Zámek
14.00
Druhá míza Vojty Zíchy
Slávek Klecandr
Žamboši
Jana Šteflíčková

Amfiteátr
18.00
Předání a představení Krtků I. díl
Banjo band Ivana Mládka
Představení Krtků II. díl
Asonance
Pepa Streichl
Jumping Drums
Míša Leicht
Překvapení na závěr

Kompletní program festivalu (externí odkaz)