Letošní ročník odstartuje netradičně v pátek a potrvá až do neděle.

„Velkou změnou je, že festival je poprvé třídenní. Jednak je nám líto, že pracujeme na organizaci festivalu celý rok a pak jeden den rychle uteče, vícedenní akce je lepší i pro případné návštěvníky, co přijedou z dálky. Letos se nám na festivalu potkává velké rozpětí stylů, od klasiky přes zjazzované slovenské lidovky až po rap, a tím, že festival rozdělíme do několika dnů, můžeme program lépe koncipovat. Pátek je spíše komornější, sobota bude uvolněnější tak, aby si každý přišel na své," vysvětlil za organizátory Daniel Jun, který spolu s ostatními nadšenci připravuje festival rok dopředu.

„Průběžné přípravy trvají rok. Nejdříve musíme mít reálnou představu, jestli chceme festival dělat dál, jestli se bude lišit od minulých ročníků a jaké oslovíme účinkující. Rozhodujeme se i na základě zpětné vazby od našich návštěvníků, kterou získáme mj. z dotazníků," vysvětlil Daniel Jun s tím, že lidem se na festivalu líbí nejvíce příjemná a rodinná atmosféra a pestrost žánrů.

„Festival Pod lipami je komorně laděný a s tímto záměrem jej i pořádáme. Účast obvykle nepřesáhne dvě stě lidí, a my z něj ani nechceme dělat mainstreamový festival pro davy lidí. Je to i otázka našeho vkusu a našeho rukopisu. Na různých festivalech dávají organizátoři do prvních čísel ta, která jsou považována za méně kvalitní. My to ale tak neděláme. Na úvod pátečního i sobotního programu vystoupí kvalitní interpreti," uvedl Daniel Jun.

Festival odstartuje v pátek 31. července v osmnáct hodin kytarovým recitálem, na kterém vystoupí Igor Klokov z ruského Jelence spolu s Jaroslavem Minářem. V sobotu přiláká do farní zahrady U Kalicha bluesová kytara Marka Soldána a o nedělní program se postará písničkář Tomáš Najbrt. „V sobotu bude od osmnácti hodin připravený i koutek pro děti, kde si budou moct děti pod dohledem hrát a rodiče si budou moct odpočinout," doplnil Daniel Jun.

Výtěžek festivalu Pod lipami poputuje na dobrou věc.

„Už druhý ročník festivalu byl benefiční, kdy jsme výtěžek věnovali na místní pobočku občanského sdružení Podané ruce. Minulý rok jsme věnovali peníze na služby Člověka v tísni, kterému věnujeme i letošní výtěžek. Velkou motivací pro organizování této akce je ochota druhých ke spolupráci, pocit dobře odvedené práce, šťastné tváře návštěvníků… A motorem je i nasazení a ochota našich dobrovolníků," usmál se Daniel Jun a dodal, že festival se koná za každého počasí.

Soutěž o lístky zdarma

Prostějovský deník má pro své čtenáře volné lístky.

Stačí, když se v pátek 24. července ve 13.00 hodin dovoláte do redakce na telefonní číslo 582 310 321 a správně odpovíte na soutěžní otázku.

Co je nejvýraznější změnou letošního festivalu Pod lipami?

První tři volající získají dva lístky zdarma.

Program

Pátek 31. 7. 2015

18:00 Igor Klokov & Jaroslav Minář (kytarový recitál)

19:00 Kolja Ivaskiv (autorské čtení poezie)

19:30 Daniel Jun (klavír od klasiků po jazz)

20:30 Michael Lužný & přátelé (kytara, chill out…)

22:00 Projekce fotek a videí z minulých ročníků

Sobota 1. 8. 2015

16:00 Marek Soldán (blues)

17:15 Divadlo Neslyším: Ošklivé kačátko (divadlo nejen pro děti)

18:00 Aurelius Q (jazz-folk)

19:15 The High Corporation (soul, jazz, hiphop)

20:30 Koza na útesu (klezmer-punk)

21:45 Každý jinak (crossover)

23:00 Afterparty v Apollu 13 (program v jednání)

Neděle 2. 8. 2015

11:11 Tomáš Najbrt (písničkář)

Výstavy (v době trvání celého festivalu):

Tomáš Arnošt (výstava soch)

Magdaléna Jansová (výstava fotografií)

Jan Jun (výstava fotografií)