"Beltine je zahajovací a největší akcí jara na Zámku Ptení. Jedná se o mezinárodní hudební festival, jsou tu kapely z celé Evropy. Jsou tu tanečnice, mistryně Evropy, dále vystupují i kejklíři, šermíři i jezdci na koních," představil v krátkosti nabitý dvoudenní program Horset, majitel zámku.

Zájem o návštěvu památky je značný

"Myslím, že dorazí okolo patnácti set lidí. Ono se strašně obtížně počítá, vstupné máme dobrovolné a ty prostory jsou rozsáhlé. Přes den chodí rodiče s dětmi, večer potom zase přicházejí další na hudební vystoupení," usmívá se zámecký pán.

Teklo pivo i medovina

"Vedle klasického piva, si mohou dát zájemci i kvasničák. Samozřejmě při takové akci nemůže chybět medovina. Postaráno je i o žaludky, lidé si pochutnají na žebírkách z grilu, klobásách nebo gulášku," vypočítává umělec, který koupil historickou tvrz na podzim roku 2022.

Zámek Ptení

PteníPteníZdroj: Deník/Zdeněk Vysloužil

Zámek postavil počátkem 17. století pravděpodobně Hynek Šarovec. Byl to rozlehlý pozdně renesanční patrový zámek s okrouhlými věžemi v nárožích. V dalších letech měnil zámek často majitele - pobělohorský konfiskát koupil roku 1630 císařský plukovník Miniatti z Campoli, roku 1679 koupil Ptení Václav Bernard z Bartoděj, krátce poté se zámek opět vrátil do držení Miniattiů.

Po vymření rodu byl zámek prodán a od roku 1757 jej vlastnil klášter klarisek v Olomouci. Za nich zámek značně zchátral, využíván byl jen k hospodářským účelům a jeho údržba byla zanedbávána.

Hospodářské využití si zámek udržel i za dalších majitelů hrabat Saint Genois (1825 až 78) i knížat z Liechtensteina (1825 až 1925).

Při pozemkové reformě převzal roku 1925 zámek stát a od něj jej roku 1936 koupilo město Prostějov, které jej vlastnilo do letoška. Od září 2022 je novým majitelem David Hudeček, známý pod uměleckým jménem Horset Vládce.

Hudební všehochuť na třech místech. "Na nádvoří je klasická stage, kde vystupují všechny živé kapely. Pro vyznavače elektronické hudby je připravena stage v podzemním bunkru. Na třetí stage, v bývalém kině se bude tentokrát promítat hokejové mistrovství světa," představuje rozložení Horset.

Podívejte se, jak vypadal keltský festival Shamhain:

Zdroj: Deník/Lukáš Kaboň

Festival Beltine na zámku Ptení pokračuje i v sobotu 11. května až do brzkých nedělních ranních. Další velkou akcí na zámku bude Nejlepší punkový fest. "Máme už skvělé obsazení. Punkeři se opravdu mají na co těšit," uzavírá pán ze Ptení s tím, že akce se koná o víkendu 14.-16. června.

Vybrali jsme pro vás:

Polární záře 10. května 2024 byla krásně viditelná i v Olomouckém kraji - Plumlov.
Nebeská show, která brala dech. Polární záře ohromila i na Prostějovsku
Téměř hektarová travnatá plocha ve vnitrobloku na konci Tylovy ulice, mezi Dobrovskou a Okružní, má být zastavěna garážovým domem. 9.5. 2024
Garážový dům místo zeleně. Obyvatelé Prostějova se bouří, podepisují petici
Parkoviště u nemocnice v Prostějově je osazeno dopravní značkou určující, jak dlouho zde mohou řidiči parkovat.
U nemocnice padají pokuty denně. Parkování pouze s hodinami
Hudební festival Colours of Ostrava v Dolní oblasti Vítkovice, 21. července 2023, Ostrava. Zpěvák Ben Cristovao.
Hlavní hvězdou Prostějovského kulturního léta bude Ben Cristovao
Železniční zastávka v Čuníně, na trati z Prostějova do Chornice, se proměnila v obývací pokoj. Foto: Ema Crhonková, se svolením
Studentka proměnila zastávku v Čuníně. Vznikl z ní útulný obývák