Lví podíl na hvězdném obsazení festivalu má pořádající společnost TK PLUS.

"V letošním roce jsem oslavil sedmdesátku a tak jsem si k tomuto jubileu dopřál herce, které jsem chtěl. Významné osobnosti přinášejí výjimečné zážitky," s úsměvem komentoval Miroslav Černošek, šéf TK PLUS.

Pozvání k účasti na letošním ročníku tak přijala pražská divadla Ungelt a Kalich, v sólovém projektu pak vystoupí Eliška Balzerová se psem Axlem.

"Dramaturgii jsme domlouvali s mými kamarády Jirky Langmajerem a Bartoškou. Ti pak doporučili Elišku Balzerovou," prozradil Miroslav Černošek.

O významu projektu hovořila kladně i Ivana Hemerková, náměstkyně prostějovské primátorky.

"TK PLUS je vždy garantem něčeho zajímavého. Většinou se jedná o sport, ale jsou zde i kulturní aktivity. Festival Aplaus přináší kulturu nejvyšší kvality, která přesahuje rámec Prostějova."

Interesantní divadelní přehlídka bude zahájena 7. října hrou Skleněný strop v podání Divadla Ungelt, v hlavních rolích s Tatianou Vilhelmovou a Jiřím Langmajerem.

Druhý díl obstará Divadlo Kalich s kusem Moje hra, kdy zazáří Jiří Bartoška nebo Zuzana Bydžovská. Na závěr pak 5. listopadu ukáže svoji třídu Eliška Balzerová ve hře Můj báječný rozvod.

V průběhu přehlídky pak bude stejně jako v minulých letech předán prostějovskému divadlu Point šek, tentokrát v hodnotě patnáct tisíc korun.

Záštitu nad letošním divadelní přehlídkou Aplaus převzal ministr kultury Antonín Staněk.

APLAUS 2018 – 11. ročník

Divadlo Ungelt Praha

David Hare: SKLENĚNÝ STROP

Fascinující setkání dvou silných osobností, které se nedokáží přestat milovat, ačkoli je vše proti. Dva rozdílné světy, dva nesmiřitelné přístupy k životu, dva protikladné názory a jeden společný pocit viny, kterého se nejde z+bavit.

Hrají: T. Vilhelmová, J. Langmajer, V. Navrátil/V. Pokorný

Překlad: Jan Šotkovský

Režie: Vít Vencl
 

Divadlo Kalich Praha

Petr Abraham: MOJE HRA

Komedie o životě, jakkoli hlavnímu hrdinovi jeho život právě protekl mezi prsty. Slavný spisovatel Josef Jankulovski opustil tento svět nečekaně a s poměrně starosvětským přáním: chtěl po své partnerce, aby uspořádala soukromou smuteční slavnost na jeho počest. V obývacím pokoji se proto u vystaveného Mistra schází šest žen různého věku, postavení i světonázoru, z nichž každá sehrála v životě vyhlášeného bonvivána osudovou roli.

Hrají: J. Bartoška, J. Janěková ml., R. Hermanová, Z. Bydžovská, A. Kačerová, V. Peterková, A. Koutná, M. Kubačák

Režie: Jan Kačer
 

Jan Balzer

Geraldine Aron: MŮJ BÁJEČNÝ ROZVOD

Laskavá komedie, kterou irská autorka věnovala všem, kteří ne vlastní vinou zůstali sami. Všech patnáct postav vytváří Eliška Balzerová.

Hra byla poprvé uvedena v irském Druid Theatre, odkud se přesunula do londýnského divadla Apollo ve West Endu, kde obdržela cenu Olivier nomination for Best Entertainment. I když se od doby svého vzniku hraje ve 32 zemích, autorka uvádí, že pražská produkce patří mezi její nejoblíbenější. Od premiéry v roce 2003 se představení těší nepřetržitému zájmu diváků a je dosud nejdéle uváděným titulem Geraldine Aron v jedné zemi.

Hraje: E. Balzerová a pes AXL

Překlad: Pavel Dominik

Režie: Jana Kališová