Událost je celosvětová a vesměs oslavuje výrobky a výrobce fair trade potravin, například kakaa, kávy či banánů. Fair trade suroviny pochází přímo od výrobců, ne od prostředníků tlačících ceny dolů. "Proto jsou fair trade výrobky lepší, je dobré koupit něco takového. Na chuti je to navíc i poznat, třeba na této kávě," oceňuje organizátorka akce Pavlína Havránková.

Kromě těchto potravin tu však byly i ty regionální. Samy knihovnice ledasco napekly, nicméně nechyběly ani zákusky z kavárny Canall či raw tyčinky z obchodu bez obalů. A i tyto dobroty táhly. "Letos se to opravdu podařilo, přišlo nejméně padesát lidí a teprve jsme začali," libuje si Pavlína Havránková.

Na akci nakonec dorazily zejména rodiny s malými dětmi. U některých už bylo vidět, že s piknikem, kterým prakticky Férová snídaně byla, mají své zkušenosti - nechyběly piknikové koše, deky ani stylové oblečení. "My jsme na akci poprvé. A mají zde moc dobrou kávu, takže jsme spokojené. Je každopádně fajn, že se v Prostějově něco děje," ocenila jedna z návštěvnic, Ditta Pospíšilová.