Fasáda plumlovského zámku se dočká opravy. Zastupitelé Plumlova vybrali specializovaný pražský architektonický ateliér, který do konce června vypracuje studii potřebnou k žádosti o evropské peníze. Již příští rok by tak návštěvníci na zámku mohli na průčelí zámku pozorovat místo poštolek řemeslníky.

„Studie nám řekne, na kolik oprava přijde,“ konstatoval místní starosta Adolf Sušeň s tím, že dělníci a restaurátoři si vezmou do parády průčelí vysokého zámku na straně nádvoří.

„Součástí studie bude i částečná úprava nádvoří a počítá se i se zachováním torza původního hradu“ doplnil Sušeň. Projekt má být hotový do konce června.

„Pak budeme žádat o dotace, pravděpodobně z fondů Evropské unie,“ potvrdil starosta.

Do měsíce proběhnou na zámku první namátkové průzkumy

„Během následujících dvou až tří týdnů proběhnou na zámku první namátkové průzkumy,“ informoval Miloslav Hanzl z architektonického studia Girsa AT, Ateliéru obnovy a konzervace historických staveb.

„Zámek je záležitostí evropského formátu. Taková nedotčená a navíc ještě nedokončená stavba se hned tak nevidí,“ pochválil plumlovský zámek Hanzl.

Zmíněné pražské studio se podílelo například na rekonstrukcích Pernštejna, Švihova, Horního hradu v Českém Krumlově nebo na obnově zámku Bauska v Lotyšsku.

„Z toho, že můžeme pracovat v Plumlově, máme obrovskou radost. Zámek je úžasný,“ nechal se slyšet Miloslav Hanzl.

„Známe ho velmi dlouho, měl by se zachovat v původní podobě, bohužel dvě fasády, jsou již opravené,“ posteskl si architekt.

Studie je podle něj určitou přípravou na vlastní projekt rekonstrukce.

Rekonstrukce počítá i s úpravou původní zříceniny hradu

„Zabývat se v ní budeme opravou průčelí, restaurováním sloupoví, ale také úpravou původní zříceniny hradu,“ upřesnil Hanzl. Prvních průzkumů na zámku se zúčastní restaurátoři, kteří chtějí za pomoci vysokozdvižné plošiny odebrat vzorky i z vyšších pater budovy.

„Pokud všechno půjde dobře, mohou restaurátorské práce začít už příští rok začít. Záleží na úspěchu žádosti o dotace,“ míní Petr Šmíd, správce plumlovského majetku.