Na odškodném se s myslivci nedohodli.

„K soudu to nedáme,“ vrtí hlavou Jan Coufal s vysvětlením, že představa několikaletého soudního procesu a složitého dokazování jej odrazuje.

Vandalové se nezastaví před ničím

„Oplocení polí ohradníkem by mělo stoprocentní účinnost, kdyby ho vandalové nepoškozovali,“ postěžoval si farmář.

Hospodáři jej proto kontrolují každý den.

Pachové přípravky jsou téměř bez efektu

Účinnost pachových přípravků, které myslivci Určicko-myslejovického honebního společenství umístili u polí celkem třikrát, byla nulová. Místostarosta spolku Josef Hýbl s ním má své vlastní zkušenosti:

„Doma jsem zapachoval vlastní políčko s bramborami, aby na něj nechodila srnčí. Po hodině a půl už na něm srnci byli.“

Prasata ničí řepku i pšenici

Myslivci prasata podle jeho slov loví, jak mohou, ale stejně to nepomáhá.

„Letos jsme ulovili třicet sedm kusů, dvě třetiny z nich právě v okolí Kobylniček a Myslejovic. Divočáků je však stále mnoho,“ uvedl Hýbl.

„Při tak vysokém stavu černé zvěře je pěstování řepky a bezosinaných pšenic velmi obtížné,“ tvrdí zemědělec Jan Coufal.

Mohou střílet i bachyně

Stav spárkaté zvěře, kam patří i divočáci, se snaží korigovat také ministerstvo zemědělství. Druhým rokem platí metodický pokyn, podle nějž mají nimrodi lovit i bachyně. Tím se zabrání přemnožení divočáků lépe než při odstřelu selat a dvouletých kusů. Nařízení platí do roku 2011, ale pro myslivce má jen doporučující charakter.

„Nimrodi by se podle toho měli řídit,“ myslí si soukromý zemědělec.

Divočáky pomáhá udržet ve vojenském lese i to, že se na jeho okrajích nezřizují krmeliště. To se letos zatím daří,“ konstatoval Coufal.

Změny v charakteru pozemků jsou na mrtvém bodě

Pozemků u Kobylniček v okolí vojenského újezdu Březina se myslivci mají v úmyslu zbavit.

„Chtěli jsme, aby pole byla prohlášena za nehonební pozemky. Pak by musel krajský úřad určit, kdo na nich bude vykonávat právo myslivosti,“ vysvětlil Josef Hýbl. Jednání ale nikam nepokročila.

Největší honitbu v regionu mají Vojenské lesy a statky Plumlov právě v újezdu Březina. Místní spekulují, že by zmíněné lovecké revíry mohly přejít právě pod Vojenské lesy.

„Divize Plumlov ale nemá o přičlenění pozemků zájem. Ke zřizování honiteb totiž využívá výhradně pozemky, na nichž má právo hospodařit,“ reagoval ředitel Vojenských lesů v Plumlově Petr Švadlena.