"Všechno podléhalo utajení. Museli jsme se zavázat, že o zakázce nesmíme veřejně mluvit. Děvčata v dílně vůbec nevěděly co a pro koho dělají. Věděl jsem to pouze já," popisuje majitel firmy František Koudelka.

Půjčený klobouk se vrátil s unikátní nabídkou.

"Před třemi lety jsme se na louce u Strážnice náhodou potkali se Zuzanou Osako, která si od nás půjčila klobouk k focení s tím, že nám ho určitě vrátí. Vrátila nám ho společně i s nabídkou, jestli bychom nechtěli spolupracovat při výrobě nástupové kolekce pro české sportovce do Tokia," vysvětluje majitel.

Právě Zuzana Osako byla autorkou celé kolekce pro české sportovce na zahajovací ceremoniál olympijských her v Tokiu.

"Zakázka nás velmi mile překvapila. Naše výroba není tak jednoduchá jak se zdá, prošli jsme několika stádii úprav, změn a schvalováním. Nakonec jsme došli k finálnímu produktu, který byl představen v Tokiu," komentuje Koudelka. Lýkové tašky s popruhy přes ramena, které měli naši reprezentanti v Japonsku, tak pocházejí z malé vesničky v západním cípu Prostějovska.

V současnosti jsou v zemi vycházejícího slunce i klobouky.

"Zakázka se vztahovala i na paralympijský tým. Paralympiáda právě probíhá a naši sportovci mají jako doplněk slaměné klobouky, které jsme vyrobili v Lipové. Jsou zdobeny paličkovanou krajkou v barvách národní trikolóry a jako jediný z doplňků kolekce pro Tokio 2020 je možné jej zakoupit," uvádí dále muž, který založil svou firmu v roce 1991.

"Naše výroba navazuje na stoletou tradici v Lipové na Drahanské vrchovině. Tradici přivedli její obyvatelé v poválečném období roku 1919 z Itálie. Posléze navazuje na výrobu bývalého Výrobního družstva Tvar Lipová a taktéž na zaniklou dílnu státního podniku ÚLUV- ústředí lidové umělecké výroby," představuje ve stručnosti zakladatel a dodává: "Naše dílna obsahuje iks řemesel. Každá činnost je specifická. Tkadlena neumí plést a pletařka naopak tkát. V dílně se vše spojí ve finální výrobek, který by jeden člověk nedokázal udělat."

Výrobní dílna v Lipové je vybavena tkalcovským stavem a dalšími historickými stroji.

"Pro někoho už to jsou muzejní exponáty. Svou práci ale zvládnou a jsem přesvědčen, že lépe než ty moderní. Naše výroba je navíc natolik specifická, že se musí dělat na těchto strojích," říká Koudelka a uzavírá: "Děláme ze slámy, lýka nebo kombinace spojené částečně se dřevem nebo kůží. Základem je ale sláma a lýko. Na naší práci je krásné to, že každý výrobek je originál."

Z Drahanské vrchoviny tak putují do celé republiky například ošatky ze slámy a přírodního lýka, rohože, slaměné klobouky a další bytové doplňky z přírodních materiálů.