Na celovečerní projekci šesti snímků o dobrodružství, divoké přírodě a extrémních zážitcích i sportech se mohou těšit lidé na dvou místech v regionu.

„Festival odstartuje v Prostějově v pátek 2. března, poté zavítáme i do Němčic nad Hanou, kde se lidé na filmovou přehlídku mohou těšit 8. března,“ upřesnil pořadatel Daniel Hála. Čtyřhodinové pásmo filmů poběží v prostějovském Kulturním klubu Duha od 18 hodin, v němčickém Domově dětí a mládeže Orion začne o dvě hodiny dřív. Prostějovská Duha zatím neplánuje doprovodnou výstavu fotografií, jako tomu bylo minulý rok. „Zatím se nám nikdo neozval, že by chtěl na festivalu vystavovat,“ potvrdila ve čtvrtek vedoucí kulturního klubu Alice Gregušová.

Přehlídka unikátních snímků, z nichž mnohé získaly ocenění na mezinárodních festivalech, potěší nejen horolezce a dobrodruhy, ale i cestovatele či milovníky přírody. „Festival nabídne filmy, které natočili sami účastníci expedic. Jsou o horolezectví, dobrodružství, kamarádství a překonávání různých překážek. Diváci tak budou svědky nejen krásných přírodních scenérií, ale i scén plných emocí a momentů, kdy jde o život,“ vysvětluje Daniel Hála.

Kde putovní filmový festival hledá snímky?

„Základ tvoří vítězné a výběrové snímky Mezinárodního horolezeckého festivalu v Teplicích nad Metují, se kterým spolupracujeme. U těchto snímků máme jistotu v kvalitě, renomé autorů i divácké úspěšnosti,“ vysvětlil Hála a zároveň dodal, že zájem o promítání projevuje celá řada produkcí. „Jsme tomu rádi. Doufám, že si tento festival najde mezi dobrodruhy a cestovali své místo,“ uzavřel organizátor akce.

Co festival nabídne?

Ve vlčí kůži po stopách Džingischána – na koňském hřbetu putujte z Mongolska přes střední Asii až do Evropy, stejnou cestou, jakou kdysi prošly bojovné hordy největšího dobyvatele všech dob, Džingischána. Ocenění: MHFF – Nejlepší cestopisný film (Austrálie, režie: Tim Cope, Produkce: Richard Dennison, Tim Cope, délka: 43 minut)

Odkud není návratu – špičkoví horolezci se vydávají na neslezený vrchol ve východním Tibetu. Ne každá expedice skončí úspěšně. Ne vždy hrdinové expedičních filmů přežijí… U tohoto filmu je povoleno brečet i drsným horolezcům. Ocenění: MHFF – Zvláštní cena poroty. (USA, Point of No Return, kamera a produkce: Wade Johnson a Peter Mortimer, 24 min.)

Co se stalo na ostrově Pam – vylezte s polskou dvojicí na nejvyšší pobřežní útes na světě. 1500 m vysoká kolmá stěna v Grónsku! A jediná možnost dostat se pod ni je na mořském kajaku mezi ledovými krami. Ocenění: MHFF – Hlavní cena festivalu. (Polsko, 30 min., Režie: Eliza Kubarska). Ocenění: MHFF – Vítěz hlavní ceny festivalu

Mazungu – první sólo-sjezd řeky Kongo od pramene k moři na kanoi. 5000 km nejtemnějším koutem tropické Afriky. Tento film dokazuje, že i v 21. století lze podnikat opravdové expedice a čelit neuvěřitelným dobrodružstvím. (Velká Británie, režie a produkce: Phil Harwood, 48 minut).

Na mezinárodních festivalech mnohokrát oceněný (např. Llanberis Mountain Film – Nejlepší celovečerní film, SHAFF – nominace na nejlepší film) a přitom nízkonákladový film, který vám otevře dveře do neznámých oblastí centrální Afriky. Kongo, řeka protékající nejdivočejší a nejtemnější částí Afriky, pramení v horách Zambie a po téměř pětitisícovém úseku s mnoha peřejemi a vodopády ústí do Atlantického oceánu.

Phil Harwood podnikl historicky první, pětiměsíční sólo sjezd řeky Kongo na kánoi. Záběry dříve takřka neprozkoumaných oblastí horního toku řeky poskytují jedinečný vhled do těchto fascinujících a zřídka navštěvovaných koutů Afriky.

Nejdelší cesta – kolik kilometrů se dá ujít pěšky v Číně? Více než měří Velká čínská zeď? (Německo, režie: Christoph Rehage, The Longest Way, 5 min)

Life Cycles – ohromující film o horských kolech, jaký si ani nedovedete představit! (Kanada, režie: Derek Frankowski, Ryan Gibb, délka: 43 minut). Ocenění: X-Dance Film festival – Nejlepší film, Nejlepší režie; Vancouver International Film Festival – Nejlepší film; Bovec Outdoor Film Festival – Nejlepší divácky oceněný film. Film, který osloví všechny bikery a z ostatních bikery udělá. Geniálně technicky propracovaný snímek vás vtáhne do světa ďábelských jízd ve všech ročních obdobích. A k tomu poetika na třísky rozflákaných kol a bravurních držkopádů. Tomu se nedá odolat!