S problémem se přitom nesetkávají pouze lidé, kteří si zkracují cestu přes trávník. Podle varování zveřejněném na webu obce se lidé s exkrementy mohou běžně setkat i na chodnících a silnicích.

„Zaráží mě, jak je možné, že tři čtvrtiny majitelů psů si vezmou sáček a uklízí, zatímco čtvrtina dělá, jakoby se jich problém netýkal," řekl Jiří Porteš.

Úkol očistit veřejná prostranství od nejhoršího nepořádku už dokonce dostali i obecní zaměstnanci. „Sbírali to po celé dědině a nebylo toho málo," dodal.

Ptení však není jedinou obcí, kde se s tímto nešvarem setkávají. V Rozstání tento týden žádali místní majitele psů, aby s nimi neznečišťovali prostranství ve vesnici.

Také vrbátecký starosta připustil, že v obci měli podobný problém. Nakonec se na místním úřadě rozhodli, že ho zkusí vyřešit.

„Situace byla špatná. Lidé si stěžovali, že nemáme na psí výkaly koše. Pár jsme jich tedy na podnět obyvatel rozmístili a budeme v tom ještě pokračovat," uvedl starosta Ivo Zatloukal.

Můžete je házet i do klasických košů

Pejskaři přitom v dnešní době nemusejí k uklízení po svých mazlíčcích využívat jen koše přímo určené k tomuto účelu. Vystačí si i s obyčejným košem. Vždy tomu tak ale nebylo.

„Po změně zákonů už psí exkrementy nejsou považované za nebezpečný odpad. Tudíž specializované nádoby na ně nejsou dále potřeba, výkaly se totiž v sáčku či pytlíku můžou házet do košů na komunální odpad. Ty, co existují, ale necháváme na svých místech. Jen nekupujeme nové," informoval Jaroslav Chromek z prostějovského Oddělení údržby majetku. Plastové koše jsou navíc podle jeho tvrzení pro obce obvykle levnější.

Starosta Ptení v současné době doufá, že lidé začnou na ostatní brát ohledy. Lidem, které ze znečišťování veřejných ploch podezírá, chystá dopisy. Nejedná se však o jediné opatření.

„Upozorníme lidi na důsledky jejich jednání, tedy třeba na možnost pokuty. Stejně tak plánujeme umístit v obci výstražné tabulky," vysvětlil možnosti obce Jiří Porteš.

Ve Ptení si však budou muset vystačit bez prostějovské městské policie, která operuje jen v katastru města. Vymahání pokuty, která podle mluvčí městské policie Jany Adámkové může dosáhnout až tisícikoruny, tak bude hlavně na obecním úřadu.