Občanská demokratická strana nominovala Aleše Lebedu, vysokoškolského profesora ze Smržic, KDU-ČSL dětskou lékařku Jitku Chalánkovou z Prostějova a Moravané Antonína Duška z Prostějova, bývalého ředitele základní školy.

Výsledky eurovoleb aktuálně: www.denik.cz/eurovolby

Politilogové očekávali v průměru šestadvaceti procentní účast

„Předpokládaná volební účast dvacet šest procent může znamenat, že lidé jsou znechuceni soupeřením velkých vládních stran a mají pocit, že jejich hlas nic důležitého neovlivní,“ komentoval předvolební průzkumy politolog Karel Fiktus.

Podle něj ale i hlasy odevzdané malým stranám nemusí být zahozené.

Za hlasovací lístek třicet korun

„Strany, které dosáhnou ve volbách více než jednoho procenta hlasů obdrží za každý odevzdaný hlasovací lístek třicet korun. Což může činit i několik set tisíc a to nebývá pro malé strany zanedbatelná částka. Dále také získávají od státu peníze na další volební kampaň,“ doplnil politolog.

Volební místnosti se na Prostějovsku otevřely v pátek ve dvě hodiny odpoledne.

„U nás budou stejně jako v ostatních obcích regionu volební místnosti otevřené v pátek do dvaadvaceti hodin a v sobotu pak od osmi do čtrnácti hodin,“ informovala Lucie Kalábová, členka volební komise v Otaslavicích.

Upozornila, že voliči mohou hlasovat i jinde, než ve svém volebním okrsku, ale potřebují voličský průkaz. Hlasovat s průkazem se dá i v jiné členské zemi unie, volič však bude muset vybírat z tamních hlasovacích lístků. Na zastupitelských úřadech se letos nevolí.

Eurovolby s seboupřinesly i další změny.

Objevily se i lístky pouzes čísly

„Voliči bývají překvapeni, že na některých volebních lístcích jsou na určitých pozicích pouze čísla bez jména kandidáta. To jsou kandidáti, kteří se vzdali kandidatury před vytištěním volebních lístků. V jiných volbách se na toto místo posunuje kandidát umístěný níže, teď zůstává prázdné,“ vysvětlila Kalábová.

Hlasy se začly sčítat až v neděli po dvaadvacáté hodině, ve chvíli, kdy se uzavřely volební místnosti ve všech členských zemích evropské unie.

Eurovolby v Otaslavicích

Stejně jako v celé Evropské unii, otevřely se volební místnosti i v Otaslavicích.

„První voliči přicházeli už před otevřením volební místnosti. Museli však počkat až do dvou hodin,“ popsal situaci na počátku hlasování člen volební komise Josef Gerneš.

Během prvních tří hodin v tomto okrsku, který má něco málo přes tisíc voličů přišlo k urně asi sto lidí.

Lidé měli možnost volit až dosobotní druhé hodiny odpoledne. Hlasy se však začly sčítat až v neděli po dvaadvacáté hodině.