Volební místnosti jsou v České republice otevřeny v pátek 7. června od 14 do 22 hodin. V sobotu 8. června pak od 8 do 14 hodin.

Ve volbách na nové pětileté období Češi zvolí 21 poslanců Evropského parlamentu z celkových 720.

Vysoko na kandidátkách do eurovoleb jsou z Olomouckého kraje (zleva) Radim Sršeň (STAN), Zuzana Majerová (SPD a Trikolora) i Antonín Staněk (Přísaha a Motoristé)
Na europarlament mají šanci politici z kraje. Kandiduje i exprimátor Staněk

Lidé volí ve svém volebním okrsku, jehož číslo najdou na modré obálce s volebními lístky, kterou dostali do poštovní schránky. Pokud ji někdo nedostal, může si o ni zažádat přímo ve volební místnosti.

Tam dostane i světlou obálku, do níž vloží jeden lístek, na němž může zakroužkovat maximálně dva kandidáty, které tím upřednostní před ostatními. V místnosti se prokáže platným občanským průkazem, nebo cestovním pasem.

Výsledky až v neděli v noci

Výsledky budou moci být ve všech sedmadvaceti zemích Evropské unie, včetně České republiky, zveřejněny až poté, co se všude zavřou volební místnosti. Konkrétně po uzavření hlasovacích mítnsotí v Itálii v neděli 9. června ve 23 hodin.

„Český statistický úřad přijme data od okrskových volebních komisí po skončení hlasování, tedy během sobotního odpoledne a večera, ale tyto dále nezpracovává. Dalo by se říci, že se proces zpracování v sobotu večer zmrazí, aby pokračoval v neděli večer, kdy proběhne celková sumarizace výsledků a přepočet hlasů na mandáty. Oproti jiným typům voleb tak voliči nebudou moci sledovat průběžné výsledky,“ vysvětlil Marek Rojíček, předseda Českého statistického úřadu. Celkové výsledky oznámí Český statistický úřad na tiskové konferenci v neděli 9. června ve 23.00 hodin.

Ve čtvrtek už hlasovali lidé v Nizozemí. V pátek volí v Irsku a Česku, které má spolu s Itálií jediné dvoudenní volby. Italové budou volit od soboty do neděle a jejich volební místnosti se zavřou jako poslední - v neděli ve 23 hodin.

V sobotu volí lidé například na Slovensku. Ve dvaceti evropských zemích, například Francii či Německu, pak voliči budou rozhodovat v neděli (více v tabulce).

Jak lidé v EU volí

• čtvrtek 6. 6.: Nizozemsko
• pátek 7. 6.: Irsko
• pátek 7. 6. - sobota 8. 6.: Česko
• sobota 8. 6.: Lotyšsko, Malta, Slovensko
• sobota 8. 6. - neděle 9. 6.: Itálie
• neděle 9. 6.: Belgie, Bulharsko, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Chorvatsko, Kypr, Litva, Lucembursko, Maďarsko, Německo, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Rumunsko, Řecko, Slovinsko, Španělsko, Švédsko

Zdroj: EU