Nicméně jednotlivá zařízení už pomalu ruší omezení pro návštěvy. Třeba prostějovská nemocnice už odvolala zákaz návštěv na dvou odděleních: interním a LDN.

"Prosíme však ještě návštěvníky, kteří cítí sebemenší podezření na jakoukoliv virózu, aby nemocné raději nenavštěvovali. Mohli by tak ohrozit nejen svého blízkého, ale také okolní pacienty," uvedla mluvčí nemocnice Radka Miloševská. K omezením návštěv sáhli také v přerovské i jesenické nemocnici a to v první polovině února.

Podobně reagovali ale i v jiných zařízeních. Třeba domovech důchodců.

Nemocní senioři

Zatímco Centrum sociálních služeb v Brněnské ulici doporučuje odložit návštěvu nemocným lidem, v Nerudově ulici je pro jistotu načas zrušili.

"Naše doktorka trvala na tom, aby omezení platilo i tento týden. Budeme nyní řešit, zda to prodloužíme. Karanténa však asi u nás byla nutná, měli jsme hodně nemocných," uvedl ředitel domova pro seniory v Nerudově ulici Zdeněk Libíček.

Sám zdůraznil, že by byl v brzké době rád za konec omezení.

"Někteří klienti nemohli celé týdny vidět své příbuzné a známé. Je to pro ně traumatizující," poznamenal.

Dá se očekávat ústup

V současné době se však dá čekat ústup nemocí. Důvodem tradičně bývá nástup jarních prázdnin, které nyní na Prostějovsku probíhají.

K situaci se pak vyjádřila i Růžena Haliřová z Krajské hygienické stanice v Olomouci.

"Dle klesajícího počtu relativní nemocnosti na 100 tisíc obyvatel v Olomouckém kraji lze konstatovat aktuální klesající trend nemocnosti akutních respirační infekcí. Nástup regionální epidemie letošní sezóny nebyl souběžný s nástupem plošné epidemie v ČR - společně s Karlovarským a Královehradeckým krajem byl Olomoucký kraj mezi posledními. Současnou situaci ovlivňují výkyvy teplot a etapovitý průběh jarních prázdnin v rámci kraje," sdělila pro Deník.

Rada lékařů pak zůstává stále stejná: nemocní by chorobu neměli podcenit, nesnažit se ji "přechodit" a naopak ji aktivně se léčit.