Na šarmantní dámy a elegantní gentlemany se zde proměnily na tři desítky kostýmovaných účastníků tradiční akce, jejíž uskutečnění letos poznamenala koronavirová epidemie.

„Sešli jsme se v náhradním termínu a jsme rádi, že se podařilo den uskutečnit a nemuseli jsme jej oželet úplně. Možná je to letos poslední taneční akce, kterou si užijeme, uvnitř už to může být kvůli koronaviru složitější,“ vítala u zámecké oranžérie účastníky Empírového dne hlavní organizátorka Katka Báňová.

Připraveny pro ně byly taneční lekce, na nichž se nejprve naučili základní figury anglických tanců, aby si společně užili podvečerní ples. Na programu byl oblíbený piknik v malebných zákoutích zámeckého parku.

Účastníci Empírového dne si rovněž připomněli 200. výročí narození nejznámějšího hosta zámku a rodinného přítele domovského rodu Silva-Tarouca, malíře Josefa Mánesa.

Akci pořádá sdružení Jane Austen CZ ve spolupráci se Zámkem Čechy pod Kosířem. Empírový den se koná v regionu již od roku 2015. První ročník se uskutečnil v Olomouci za účasti více než dvou stovek aktérů v souvislosti s uvedením adaptace románu Jane Austenové Emma v olomouckém Moravském divadle.