„Domáháme se toho, aby žádostem o podporu na obnovitelné zdroje energie bylo vyhovováno ve větší míře než dosud. A také jednodušeji a rychleji,“ konstatoval Kocourek. Jeho firma dodává kotle na biomasu, vyrábí a instaluje také solární systémy.

Biomasa mu však nyní dělá hluboké vrásky na čele. Stát totiž, jak Kocourek tvrdí, pro tento rok výrazně omezil podporu kotlů na dřevoplyn.

„Česká republika už letos nepodporuje kotle na dřevoplyn v obcích, kde už mají zavedené dodávky plynu,“ vrtí hlavou Kocourek, který tvrdí, že podle něj jde v oblasti obnovitelných zdrojů o výrazný krok zpátky.

Problémy s úředním šimlem má i šéf šlechtitelsko-semenářské stanice Semo ve Smržicích Jan Prášil. Šlechtitelé totiž chtějí vytápět své skleníky řepkovou slámou. Projekt už mají úředníci na stole, ale všechno se vleče. „Než aby pomáhali, hází nám spíš klacky pod nohy, posteskl si Prášil.

Odborník Milan Tovačovský z olomoucké firmy VAE energo, který je poradcem v energetické oblasti, potvrzuje průtahy na úřadech. „Je to především kvůli složitosti a nepřehlednosti dotačních programů a komplikovanosti materiálů, které je potřeba znát,“ domnívá se.