„Dala bych si kávu, lungo bez mléka," objednávám si a na zákusky, které se na mě ve vitríně sladce smějí, nakonec rezignuji.

Majitel Sladké tečky Tomáš Hanák mi připraví kávu a vystaví přesně podle nových předpisů účtenku na pokladně EET.

POKLADNA TAKOVÁ NEBO MAKOVÁ

Nevidím žádný rozdíl oproti minulým dokladům a navíc je mi to upřímně jedno, jestli mi účtenku vydala pokladna taková nebo maková, případně ji personál vypsal rukou. Od prosince tohoto roku však mají všichni, kdo podnikají v ubytovacích a stravovacích provozech povinnost vydávat účtenky přes EET.

„Já už s tím počítal a pokladnu jsem používal několik měsíců předem," uvedl Tomáš Hanák.

„Pořídit si ale kompletní systém není vůbec levná záležitost. Software, internet, tiskárna i terminál na platební karty musí spolu umět komunikovat. Takže mě to všechno nakonec vyšlo na desítky tisíc korun," doplnil majitel Sladké tečky.

PŘÍLIŠ NÁROČNÉ PRO STARŠÍ GENERACI

Podle jeho slov je v pořádku, že by všichni měli odvádět státu daně.

„Tento nový systém ale považuji v mnoha ohledech za diskriminační. Například vůči starším lidem, kteří s novými technologiemi neumí pracovat. Hodně z nich se nakonec rozhodlo své provozovny zavřít, protože jednak je investice příliš vysoká, jednak neví, jak to bude fungovat, když se něco pokazí," doplnil Tomáš Hanák, který se něčeho podobného obává také.

KDO MI OPRAVÍ NEFUNGUJÍCÍ STROJ?

„Nevím, co budu dělat, když se mi počítač přestane fungovat. Účtenku podle evidence na každé zboží vydat musím. Mám v tom případě kavárnu zavřít, než mi to někdo opraví?", zamyslel se. Problém vidí také v tom, že se mnoho podnikatelů v novém systému neorientuje, a tak často za pokladnu a všechno okolo zaplatí víc, než by opravdu museli.

JSEM ZVĚDAVÁ, ZDA BUDU MÍT VYŠŠÍ DŮCHOD

Do kavárny vchází starší dáma a kupuje si dva zákusky. „Mně je úplně jedno, jakou účtenku dostanu. Vlastně ji ani nepotřebuji. Jen jsem zvědavá, jestli peníze, které tímto způsobem stát vybere navíc, opravdu uvidíme ve zvýšených důchodových dávkách," podotkla.

Dopíjím kávu a loučím se. „Myslíte si, že elektronická evidence tržeb zabrání finančním podvodům, jak na to vláda mimo jiné pozoruje?", ptám se na odchodu kavárníka.

„To si opravdu nemyslím. Spíš to způsobí mnoho dalších komplikací a nevole, že někdo už systém používat musí, jiný ale začne až v dalších naplánovaných vlnách.

První uživatelé se budou cítit diskriminovaní, že jsou „pokusní králíci", vychytají všechny nedostatky, a ti další už to budou mít jednodušší. Není to spravedlivé," řekl Tomáš Hanák na závěr.