Zásadní změnou by podle návrhu projektu mělo být už příští rok řešení dopravy v ulici E. Valenty. Ta rozděluje sídliště na dvě části a hojně ji využívají cyklisté při jízdě do zaměstnání a za nákupy. Projektanti navrhli model, který funguje třeba v Rakousku.

„Vozovka není rozdělená středovou čárou, ale dvěma přerušovanými čarami po obou stranách, které vymezují prostor pro cyklisty. Auta jezdí středem vozovky v obou směrech a vyhýbají se částečným přejetím do cyklistického pruhu,“ vysvětlil dopravní projektant Aleš Cipris s tím, že takzvaný zklidněný režim předpokládá snížení rychlosti na 30 kilometrů za hodinu.

Podle dopravního průzkumu z roku 2000 projelo za 24 hodin Olomouckou ulicí 11 252 aut. O pět let později to bylo už 14 317 vozidel, což představuje nárůst o necelých 30 procent. I tato čísla podpořila záměr, vybudovat v Olomoucké ulici, která sídliště E. Beneše ohraničuje z východní strany, stezku pro cyklisty.

Ta by měla vést od křižovatky se Sladkovského ulicí až do Držovic a to po levé straně ve směru z centra. Počítá s ní i projekt rekonstrukce mostu v Olomoucké ulici, za nímž dopravní značení převede cyklisty na pravou stranu.

„Sčítání cyklistické dopravy v roce 2003 ukázalo, že počty lidí jedoucích po Olomoucké ulici předčily množství cyklistů směřujících na plumlovský zámek,“ potvrdil využití komunikace Cipris.

Lepší podmínky budou mít zřejmě i řidiči vyjíždějící ze sídliště. Pro nedostatek prostoru není sice možné vybudovat na střetu ulic E. Valenty a Olomoucká kruhový objezd, návrh projektu ale předpokládá osazení křižovatky světelnou signalizací.

„Semafory na křižovatce vyloženě chybí. Auta stojí v řadě a čekají až se někdo slituje a pustí je. Už jsem viděla i řidiče, který vyběhl z auta, zmáčkl tlačítko na semaforu pro chodce, a když pro auta naskočila červená, rychle projel,“ popsala situaci nikoliv neobvyklou obyvatelka sídliště.

Ještě letos začne radnice s opravou hřišť v areálu Základní školy v Ulici E. Valenty a úpravami přilehlých ploch. „Pro regeneraci sídliště zvažujeme využití peněz z fondů Evropské unie, mohli bychom získat dotace z operačních programů. O sportovišti vedle základní školy jednáme s okresním fotbalovým svazem, mělo by i nadále sloužit sportovním účelům,“ uvedl místostarosta Miroslav Pišťák.