„Počet dvojčat každým rokem výrazně stoupá. Je to zejména proto, že čím dál více párů podstupuje umělé oplodnění. To totiž zvyšuje pravděpodobnost vícečetného těhotenství,“ potvrdila vrchní sestra gynekologicko-porodnického oddělení Věra Tisoňová.

Matky, které přivedou na svět dvojčata, mají podle Marcely Kottové, vedoucí klubu dvojčat, který provozuje prostějovské Mateřské centrum Cipísek, nejen dvojitou radost, ale také starost. „Rodiče, prarodiče i další příbuzní vodí do klubu pravidelně asi třicet dvojčat. Dospělí u nás řeší společné problémy a vzájemně si radí a povzbuzují se,“ konstatovala Kottová s tím, že starat se o dvojčata není pro rodinu vůbec jednoduché.

„Dvě děti potřebují nejen dvojnásobnou péči, ale také dvojnásobné finanční zajištění. Pro dvojčata jsou například velmi drahé kočárky a musejí mít všechno dvakrát od oblečení až po autosedačky. Pokud rodiče věci na své ratolesti nedostanou po příbuzných, nebo je neseženou po bazarech, přijde je klasická výbavička s kočárem, oblečením pro první měsíce, autosedačkami, postýlkami a drobnostmi jako jsou láhve, pleny a dudlíky na více než třicet tisíc korun. Na jedno dítě lze přitom kompletní výbavu sehnat do dvaceti tisíc,“ podotkla Kottová, která má sama dvojčata.

Podle tiskového mluvčího ministerstva práce a sociálních věcí Jiřího Sezemského se stát snaží rodiny s dvojčaty zajistit. „Každá žena, která přivede na svět dvojčata, automaticky dostává dvojité porodné, což od nového roku činní šestadvacet tisíc korun. Potom má také nárok na sedmatřicet týdnů mateřské dovolené. To je o devět týdnů více než u ženy s jedním dítětem. Délka rodičovské dovolené a výše rodičovského přípěvku je stejná,“ vyjmenoval Sezemský.

Náklady na dvojčata jsou podle Šárky Brachtlové, matky Elišky a Filipa, v porovnání s příspěvky od státu mnohonásobně vyšší. „Dvojité porodné mi stačilo na nejobyčejnější výbavičku pro první tři měsíce. Na pleny, sunary, oblečení a další potřeby, které lezou do peněz, mi teď, když děti mají rok, nikdo nepřispěje,“ konstatovala Brachtlová.