Majitelé trabantů, wartburgů nebo aut značky IFA začali do kempu přijíždět v pátek, v sobotu poměřili své síly v nejrůznějších soutěžích a v neděli dopoledne se vydali na cestu domů.

„Máme tady na jednom místě sto osmdesát čtyři aut, což ještě nikdy na území České republiky nebylo,“ usmíval se jeden z pořadatelů Michal Štauder. Do Plumlova přijeli nejen nadšenci do bakelitových strojů z celé republiky, ale i ze Slovenska a Polska.

Trabanta jste mohli vyhrát i v tombole

Sobotní ráno začalo hromadným focením aut i jejich posádek poskládaných ve tvaru znaku IFA.

„IFA proto, že do jejich koncernu výroba trabantů jeden čas patřila,“ vysvětlil Štauder. V deset hodin se pak kolona všech aut vydala na spanilou jízdu do muzea veteránů ve Slatinicích. Po celé cestě působily desítky troubících aut pozdvižení kolemjdoucích, kteří si je nezřídka fotili.

Odpoledne pak v kempu probíhali nejrůznější soutěže. Ve slosovatelné tombole byla hlavní cena co jiného než zánovní trabant. Řidiči mohli své umění předvést v jízdě zručnosti nebo naopak ve vloupání do vozu, kdy museli skrz kufr prolézt na místo řidiče a zatroubit.

Na rybníku pak probíhala soutěž o nejlepší čas ve šlapadle, které mělo pochopitelně tvar trabanta.

Na řadu přišla i Retro show

Některé posádky předvedli svoji sběratelskou vášeň v Retro show. Jejich úkolem bylo naaranžovat svého trabanta na ploše pětkrát pět metrů v tématické expozici společně s dobovými předměty a kostýmy dostupnými ve východním bloku před sametovou revolucí.

„Je to tady taková dovolená na Baltu,“ usmál se Tommy ve slušivé modré teplákové soupravě.

„Jsme z Prahy a nemohli jsme si to nechat ujít,“ doplnil jeho parťák Ondra, jehož tepláky doplňovala v některých dobách velice oblíbená hadovka.

Dvojici doplňovala ještě Zuzka. Všichni tři i s dobovými rekvizitami přijeli jedním trabantem. Do bakelitového stroje se vešlo typické áčko, dobový stan, který vlastní již málo lidí. Stejně tak neuvěřitelné množství starých kufrů, skládací lehátka, spacák potisknutý dopravními značkami nebo tranzistorové rá­dio.

„Každoročně jezdí víc a víc nadšenců, postupně jde návštěvnost na srazech nahoru,“ zmínil spokojený Štauder.

Vlastnit trabanta je určitý druh životního stylu. Jako běžný dopravní prostředek jej dnes využívá málokdo.

„Svého trabantíka rozmazlujeme a vylepšujeme, vždyť za pár let z něj bude veterán,“ doplnil jeden z účastníků Peter ze Slovenska.