„Vybrali jsme plastiku Přesýpací hodiny od gruzínského autora Aleksandera Phophkhadze a sochu Srbky Maši Paunovič, která nechala dílo bez názvu,“ informoval prostějovský místostarosta Pavel Drmola.

Radnice si slibuje, že z výtěžku dražby získá peníze na údržbu ostatních dřevěných soch, z nichž některé napadají dřevokazné houby. A současně tím podle místostarosty reaguje na zájem některých soukromníků získat skulptury do svého vlastnictví.

„Aby sochy přežily, musí se udržovat a to stojí nemalé prostředky,“ prohlásil Drmola.

Vyvolávací cena vyřezávaných skulptur bude padesát tsíc korun. Podle Miroslava Grepla, vedoucího odboru správy majetku města, určil toto nejnižší podání odborný posudek.

„Pro radnici ho zpracoval specialista, který má na tyto aktivity oprávnění,“ ujistil.

Grepl spočítal, že údržba městské sbírky, která čítá více než padesát soch, stála v loňském roce městskou pokladnu padesát tisíc korun. Práce jsou přitom rozmístěné nejen v parku, ale stojí také na ostrůvcích rondelů, v areálu nemocnice nebo na zahradě Národního domu.

„Údržbu provádí lidé ze spolku Chvála dřeva. Dohodli jsme se s nimi, že kontroly a renovaci budou vykonávat v intervalech dvou let,“ vysvětlil Miroslav Grepl.

Řezbáře Miroslava Srostlíka z Chvály dřeva čeká tato práce příští rok.

„V předpokládaném rozpočtu je na tuto záležitost vyčleněno dalších padesát tisíc korun,“ dodal Grepl.

Radnice sochy ze sympozia vydraží vůbec poprvé. Nevylučuje však, že v příštích letech se budou veřejné dražby opakovat.

Sochařské sympozium v Prostějově - Aleksandre Phophkhadze z Gruzie
Sochařské sympozium v Prostějově - Maša Paunovič ze Srbska