Sečská májka padla k zemi, slavily i děti

Jak již to dlouhou řadu let v Seči bývá tradicí, byl v sobotu 1.června skácen Máj a spolu s tím oslaven Mezinárodní den dětí, který pořádá SDH Seč.

Letos nám počasí moc nepřálo, ale i tak nás překvapila docela velká účast, která byla nad naše očekávání. Již druhým rokem navazujeme na tradici, že při kácení Máje pořádáme pro děti Mezinárodní den dětí. Každým rokem se soutěže mění. Letos sklidila u dětí velký ohlas a nadšení střelba z kuše. Snažíme se děti nějakým způsobem zapojit do dění v obci, jak ty místní, tak i z okolí. Díky soutěžím se děti blíže seznámí a prožijí hezké odpoledne.

Po splnění pěti úkolů na stanovištích, si každé dítě odneslo na památku medaili, vystřihovánky apod…

To, co předchází samotnému kácení Máje, je jeho postavění. Stavíme jej tradičním způsobem, který se dlouhá léta nemění a to pomocí svých sil a vzpěr. Dříve, když ještě stával Máj na místě dnešního dětského hřiště, tak se jeho výška pohybovala okolo 28 metrů, dnes však jej stavíme na točně před hasičskou zbrojnicí, kde jsme limitováni její šířkou. Avšak ani teď se za jeho výšku 23 metrů se nemusíme stydět.

Co k samotnému kácení patří, je také tombola, kde hlavní cenou je samotný Máj a šťastný výherce, letos paní Pytlíčková, má tu možnost, si jej vlastnoručně skácet. Nadešla 19. hodina a sečský Máj padá k zemi.

Konec května byl řádně oslaven a nový měsíc, doufejme, že již slunečný přivítán. Poděkování patří všem organizátorům, sponzorům, dětem a všem zúčastněným, které neodradila zatažená obloha. Konec akcím v Seči však ještě není, za měsíc a to 13. července se bude opět konat oblíbený a širokou veřejností vyhledávaný další ročník Litovelského pětiboje, na který Vás srdečně zveme.

Autor: Petr Kolář

Ve Vrbátkách se na Den dětí kácela i májka

Jako každým rokem je ve Vrbátkách tradicí kácení máje a Den dětí a tak tomu bylo i v sobotu, kdy si děti zasoutěžily v mnoha atrakcích, kde odměna za splnění byla velmi sladká.
„Bylo to parádní a všechny soutěže jsem prošla a odměnu jsem dostala," řekla s úsměvem na tváři holčička Lucinka Svádová.

Autor: Jakub Čejka